K prehriatiu organizmu môže dôjsť pri cvičení v horúcom prostredí, nedostatočnej ventilácii vzduchu, v prípade nevhodného oblečenia, počas pobytu v aute, saune či kúpeľoch. Prevenciou počas letných horúčav je nosenie ľahkého, svetlého, vzdušného odevu, pokrývky hlavy, kvalitných slnečných okuliarov a používanie krémov proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom.
Podľa doktorky Molek Dánielovej by sa zvýšená fyzická námaha mala prispôsobiť prostrediu. „Ideálne je vyhýbať sa slnečným lúčom medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Tekutiny je vhodné dopĺňať už 24 hodín pred ohlásenými horúčavami,“ uvádza. Priestory sa odporúča vetrať len skoro ráno alebo neskôr večer. V období horúčav by sme mali obmedziť príjem alkoholu a veľmi sýtených jedál, zvýšiť príjem tekutín a uprednostniť sprchovanie pred sedavými kúpeľmi v teplej vode.
Ak už k prehriatiu organizmu či úpalu dôjde, postihnutého je potrebné premiestniť do chladného prostredia, uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy a začať s chladením. „Ochladenie organizmu zabezpečíme potieraním vlažnou vodou a ovievaním, priložením vrecka s ľadom zabaleného do uteráka ku krku, do podpazušia a na slabiny, prípadne postihnutého prikryjeme vlhkou plachtou. Následne po dúškoch podávame vodu. Ak sa ťažkosti po 30 minútach nezmiernia, vyhľadajte pomoc lekára. Pri zmätenosti alebo bezvedomí volajte záchrannú službu ihneď,“ radí lekárka Tímea Molek Dánielová z nemocnice v Šaci.