Od nedávneho nálezu dvoch detských pohrebísk na pozemkoch katolíckych internátnych škôl pre pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky sú to dokopy už štyri cirkevné svätostánky, ktoré krátko po sebe ľahli popolom. Podľa kanadských hasičov posledné dva kostoly vzplanuli necelú hodinu po sebe a boli úplne zničené.
Vyšetrovatelia všetky prípady považujú za „podozrivé“. Polícia totiž už vyšetruje rovnaké udalosti z minulého pondelka, keď zhoreli cirkevné stavby v obciach Penticton a Oliver. Nikto zatiaľ nebol zadržaný ani obvinený a hľadá sa spojitosť medzi činmi, po ktorú však asi netreba ísť ďaleko.
Vyšetrovatelia totiž minulý týždeň oznámili nález vyše 750 neoznačených detských hrobov pri bývalej katolíckej internátnej škole pre deti pôvodných obyvateľov v kanadskej provincii Saskatchewan, pričom podobný nález s pozostatkami 215 detí ohlásili už v máji. Okrem podpaľačských útokov sa objavili aj prípady vandalizmu. Nápis „Boli sme deti!“ červenou farbou pripomínajúcou krv hovorí za všetko.
Kultúrna genocída
V 19. a 20. storočí kanadské úrady násilne odobrali zhruba 150 000 detí Indiánom a Inuitom. Tie následne končili v školách prevádzkovaných poväčšinou katolíckymi misionárskymi kongregáciami, pričom oficiálnou verziou bola snaha asimilovať deti pôvodných obyvateľov. V praxi ich odhadom 6 000 zomrelo, väčšinou kvôli zlým zdravotným podmienkam.
Deti obvykle bývali v zle postavených, nedostatočne vykurovaných a nehygienických zariadeniach. Fyzické a sexuálne zneužívanie nebolo výnimkou, práve tak ako bitie za to, že hovorili svojimi pôvodnými jazykmi. Za túto škvrnu v minulosti, ktorú už pred šiestimi rokmi kanadské úrady označili za kultúrnu genocídu, sa verejne ospravedlnil kanadský premiér Justin Trudeau. Ľútosť vyjadril tiež pápež František.