K zrážkam dochádza v oblastiach, ktoré nezažili konflikt celé desaťročia, čo vedie humanitárne agentúry k snahe rýchlo vytvoriť nové zásobovacie trasy, vyplýva zo správy. Boje a neistota už vyhnali z domovov odhadom 230.000 ľudí, uviedla minulý týždeň OSN.
Sebaobranné skupiny sú ďalším prvkom nestability v tejto chudobnej krajine juhovýchodnej Ázie, kde sa už pred prevratom viac ako 20 etnických povstaleckých skupín nachádzalo v rôznych fázach konfliktu so štátom.
V čase kolabujúcej ekonomiky by nové milície mohli "hľadať zdroje príjmu mimo darov z komunity, ktoré ich dosiaľ udržiavali", varovala ICG. Nie je tiež pravdepodobné, že tieňová "vláda národnej jednoty", vytvorená prevažne poslancami zosadenej vlády, dokáže takéto skupiny dostať pod svoju kontrolu.
Zrážky medzi civilnými milíciami a armádou sa doposiaľ zväčša obmedzovali na vidiecke oblasti. Minulý týždeň však najmenej šesť ľudí zahynulo pri prestrelke medzi bezpečnostnými silami a sebaobrannou skupinou v druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj, dodáva AFP.