Poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok rozhodli, že dočasným riaditeľom zoo sa stane prírodovedec a dokumentarista Tomáš Hulík. V hre je však stále možnosť, že sa bývalá riaditeľka zoo, ktorá sa z USA na Slovensko vrátila po 20 rokoch, do funkcie napokon vráti. K návratu by jej mohla pomôcť chystaná novela zákona o štátnom občianstve.
„Novela tohto zákona, ktorá má odstrániť neférové zbavovanie občanov Slovenskej republiky ich občianstva, je už dlhšie avizovaná, stále však nebola schválená. Pani Hanuliaková 22. júna informovala mesto o strate svojho občianstva a zároveň sa vzdala svojej funkcie,“ potvrdila Rajčanová. Magistrát dopĺňa, že v prípade vyriešenia problému s občianstvom bude môcť mestské zastupiteľstvo vrátiť Hanuliakovú do funkcie. Nový Čas v tejto súvislosti oslovil aj zoo, ktorá sa však do uzávierky nevyjadrila.
Zákon o dvojitom občianstve
- Novela zákona o štátnom občianstve, vďaka ktorej môže občan SR prísť o slovenské občianstvo, vstúpila do platnosti 17. júla 2010. Podľa jej znenia stráca štátny občan SR svoje občianstvo dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo. K strate občianstva nedôjde v prípade, ak štátny občan SR nadobudol občianstvo v súvislosti s uzatvorením manželstva s občanom iného štátu.
- K 31. januáru 2021 prišlo takýmto spôsobom o slovenské občianstvo 3 622 ľudí.
- V roku 2015 začalo platiť nariadenie ministerstva vnútra, podľa ktorého môžu bývalí štátny občania požiadať naspäť o slovenské občianstvo na základe výnimky ministra vnútra. Občianstvo bolo doteraz vrátené 1 067 osobám.
- K 1. júlu 2021 sa predpokladá účinnosť novely zákona o štátnom občianstve, ktorá zmierňuje podmienky straty občianstva. Po novom by tak malo platiť, že o občianstvo neprídu tí, ktorí v čase nadobudnutia cudzieho občianstva mali v tomto štáte najmenej 5 rokov trvajúci pobyt a predložia o tom doklady.
O platnosti zmlúv rozhodne súd
Róbert Bános, advokát
- V bežných pracovnoprávnych vzťahoch platí, že právne úkony, ktorými sa prekročí oprávnenie, nezaväzujú zamestnávateľa, ak osoba, ktorá právny úkon robila, vedela alebo musela vedieť o prekročení oprávnenia. To isté platí, ak právny úkon urobil zamestnanec zamestnávateľa, ktorý na to nebol oprávnený zo svojej funkcie, ani tým nebol poverený. V tomto prípade by však o platnosti právnych úkonov riaditeľky zoo, ako aj o samotnej platnosti jej zvolenia do funkcie musel rozhodnúť súd.