Pomôcka, ktorú lekári implantujú na zuby záujemcov, využíva magnety, ktoré bránia ľuďom otvoriť ústa natoľko, aby mohli konzumovať pevnú stravu, napísal server The Guardian. Ľudia nemôžu otvoriť ústa na viac ako zhruba dva milimetre a niektorí kritici na sociálnych sieťach prirovnali zariadenie k stredovekým mučiacim nástrojom.
Nástroj vyvinuli zdravotníci z novozélandskej univerzity v Otagu (University of Otago) spoločne s vedcami z britského Leedsu. Novozélandská inštitúcia označila vynález za "prvý nástroj na chudnutie na svete", ktorý má pomôcť bojovať s celosvetovou epidémiou obezity. Zariadenie využíva okrem magnetických komponentov tiež poistné skrutky a inštalovať ho do úst môžu zubní lekári. Výsledkom je, že človek môže jesť iba tekutú stravu.
Vedci zariadenie nazvané "DentalSlim Diet Control" dva týždne testovali na siedmich obéznych Novozélanďankách, ktorým zároveň podávali nízkokalorické jedlo. Britský stomatologický magazín British Dental Journal neskôr publikoval článok, podľa ktorého skupina žien schudla priemerne 6,36 kilogramu, asi päť percent svojej váhy.
Účastníčky testov sa však sťažovali, že zariadenie sa ťažko používa a zle sa s ním hovorí. Celkovo mali pocit, že ich život je "menej uspokojivý". Jedna z nich navyše nedodržala pravidlá a konzumovala jedla, ktorá nemala - napríklad čokoládu, ktorú si pred tým roztopila, napísal The Guardian.
Profesor Paul Brunton vysvetlil, že hlavnou zábranou, ktorá zastavila chudnutie, bolo nedodržiavanie pravidiel. Zariadenie podľa neho pomohlo ženám ustanoviť nové návyky, ktoré by mohli odštartovať proces chudnutia. "Je to neinvazívna, vratná, úsporná a príťažlivá alternatíva k chirurgickým procedúram," povedal Brunton.
Univerzita na svojom webe píše, že zariadenie je bezpečné, človek si ho môže v prípade núdze kedykoľvek sám zložiť a neobmedzuje ho v dýchaní ani v rozprávaní.
Na sociálnych sieťach však vynález ľudia skritizovala. Niekto z nich podľa servera The Guardian na twitteri napísal: "K tekutej diéte nepotrebujete toto mučiace zariadenie." Novozélandský spravodajský webeNZ Herald citoval komentáre, ktoré zariadenie označujú za "desivé" alebo "bizarné".
Profesor Brunton podľa NZ Herald uviedol, že prostriedok nie je určený pre bežnú diétu, ale pre špecifické prípady, kde je z klinických dôvodov potrebné, aby pacient schudol. "Skôr je zamerané na pomoc ľuďom, ktorí potrebujú podstúpiť operáciu, ale nemôžu, kým neschudnú," uviedla univerzita podľa serveru The Guardian.
Univerzita na svojich internetových stránkach s odkazom na nedávne štúdie uvádza, že na svete žije 1,9 miliardy dospelých, ktorí majú nadváhu. Okolo 650 miliónov ľudí je obéznych. Pričom obezita a nadváha vedie ročne k 2,8 miliónom úmrtí. Do roku 2030 má byť podľa odhadov okolo 57 percent dospelých obyvateľov Zeme obéznych alebo mať nadváhu.