Ako píše britský denník The Guardian, mnoho ľudí potrebuje kardiostimulátor len na niekoľko dní či týždňov - napríklad po operácii srdca. V súvislosti s vložením a následným vybratím tohto prístroja však hrozí výskyt komplikácií, napríklad infekcie či poškodenia srdca.
Vedci z Northwestern University v Evanstone v americkom štáte Illinois v časopise Nature Biotechnology zverejnili štúdiu predstavujúcu ich nový model kardiostimulátora. Váži menej ako pol gramu a nepotrebuje batériu. Podľa spoluautora štúdie profesora Johna Rogersa bude stáť približne 100 dolárov (84 eur) a je možné ho bezdrôtovo napájať.
Toto zariadenie tvarom pripomínajúce malú tenisovú raketu je vyrobené z horčíka, volfrámu, silikónu, polyméru PLGA a iných materiálov, ktoré sa časom v tele rozložia.
Chod kardiostimulátora zabezpečuje externé zariadenie založené na technológii podobnej tej, ktorú v súčasnosti využívajú smartfóny na bezdrôtové nabíjanie. Rádiofrekvencie z externého vysielača mení kardiostimulátor na elektrickú energiu, ktorá potom reguluje srdce.
Tím vedcov svoje zariadenie už úspešne vyskúšal na živých psoch a potkanoch, ako aj na vzorkách ľudských sŕdc. Pri pokusoch na potkanoch sa kardiostimulátor začal rozpúšťať po dvoch týždňoch a po siedmich ho už nebolo na snímkach vidieť.
"Prístroj sme testovali na malých a veľkých zvieracích modeloch a na ľudských srdciach od darcov orgánov - zatiaľ však nie na ľuďoch," uviedol Rogers a dodal, že môže trvať roky, kým toto nové zariadenie prejde potrebnými regulačnými procesmi.