Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet, ktorý schválil návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vláda zároveň schválila návrh prijať ho v skrátenom legislatívnom konaní.
Štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd. Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení. "Znamená to viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto zákazníkoch (osobách) nízke," skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva v predkladacej správe.
Dočasné zohľadňovanie GreenPassov v národnej legislatíve má podľa rezortu podporiť pandémiou ťažko zasiahnutý sektor podnikania v službách a kultúre. Zámerom novely je teda ochrana základných ľudských práv a slobôd a zamedzenie vzniku ďalších značných hospodárskych škôd počas ďalšej vlny pandémie.
Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že čím väčšie percento obyvateľov je zaočkované proti ochoreniu COVID-19, tým rýchlejšie spoločnosť dosiahne kolektívnu imunitu voči ochoreniu a reálnejšie pominie bezprostredná hrozba pre životy a zdravie obyvateľstva.
"V čase nízkeho percenta zaočkovaných obyvateľov našej krajiny a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu nového koronavírusu na naše územie je nevyhnutné a žiaduce prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia," spresnil rezort. Tie majú zvýšiť motiváciu ľudí dobrovoľne sa dať zaočkovať.
Na Slovensku dostávajú ľudia prvé digitálne COVID preukazy Európskej únie od 26. júna. Národné centrum zdravotníckych informácií odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, vyše 200.000 záznamov o prekonaní ochorenia COVID-19 a takmer 50.000 PCR testov.