Sprísnia cesty lietadlom?
Ako problematická však sa ukazuje letecká doprava. Odborníci totiž odporúčajú, aby dovolenkári cestovali najmä autom. V novom semafore sa tak píše, že letecká doprava nebola považovaná za rizikovú pri pôvodnom variante vírusu, čo však mení delta variant.
„Ide o vysokoinfekčný patogén a nedá sa preto vylúčiť, že počas letu dôjde v kabíne lietadla k superšíriteľskej udalosti. Ako prudentné opatrenie sa preto navrhuje podmienka negatívneho RT-PCR testu nie staršieho ako 72 hodín, ktorým sa ľudia preukážu pri vstupe na územie Slovenskej republiky,“ konštatovalo ministerstvo.
Takéto opatrenie si však vyžaduje zmenu legislatívy cez rezort dopravy, kde by sa leteckým spoločnostiam prikázalo žiadať si od cestujúcich doklad o negatívnom PCR teste ako súčasť „pre-boarding“ procedúr.
Delta variant - trasovať ľudí už nebudú vedieť
Je infekčnejší ako predošlé varianty. Odhady britských epidemiológov sú, že delta variant je 30 - 100 % (Neil Fergusson) alebo 40 - 60 % (Public Health England) infekčnejší ako alfa variant, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Spojenom kráľovstve v grófstve Kent a ktorý sa stal eskaláciou epidemiologickej situácie na Slovensku na prelome rokov. Vysoká infekčnosť zároveň tlačí hladinu kolektívnej imunity až na 83 - 87 % populácie, ktorú je nevyhnutné zaočkovať.
V súčasnosti máme zaočkovaných okolo 37 % populácie. Čas, keď sa osoba stáva infekčnou, je 2 - 3 dni, čiže podľa ministerstva je to extrémne krátky čas na to, aby bolo možné trasovať a izolovať infekčné osoby. Delta má horší klinický priebeh ako predošlé varianty. „Riziko hospitalizácie do 14 dní od nakazenia je 2,61-krát vyššie ako pri alfa variante a s 1,67-krát vyšším rizikom urgentného príjmu,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Dôležité je mať obe dávky vakcín.