Rady, ktoré využijeme dokonca aj mimo horúčav! Čo je teda podľa združenia efekt prizerajúceho sa a čo rozptýlenie pozornosti? "Je 35 stupňov, pravé poludnie a na zemi na priamom slnku leží človek. Okoloidúci prechádzajú, niekomu padne na človeka zrak, niekto sa aj otočí, no nikto sa nepristaví. Vedci tento jav popisujú ako efekt prizerajúceho a často sa v tejto súvislosti hovorí o rozptýlení zodpovednosti. Znamená to, že v skupine ľudí jednotlivec pomôže zriedkavejšie, pretože každý očakáva, že niečo spraví ten druhý," uvádza na sociálnej sieti Vagus s tým, že jav sa objavuje pri šikane, násilných činoch či v krízových situáciách, ako je kolaps človeka na ulici.
Ako podľa združenia "oklamať" efekt prizerajúceho sa:
Než podídete k človeku, ktorý potrebuje pomoc, nájdite si nejakého “spojenca” v dave. Stačí vám nadviazať očný kontakt s iným okoloidúcim, prípadne niekoho osloviť a povedať mu, čo idete urobiť, radí Vagus. Vždy však musí byť niekto prvý, zdôrazňuje občianske združenie. "Buďte to vy! Podujmite sa podať pomocnú ruku a ďalší ľudia sa k vám pridajú. Väčšina ľudí má v sebe prirodzenú potrebu pomáhať, len potrebujú na to vytvoriť príležitosť. Vytvorte ju, oslovte niekoho a spýtajte sa, či vám pomôže, či sa k vám pridá," vyzývajú pracovníci, ktorí sú v kontakte s ľuďmi bez domova denne.
"Dbajte na svoju bezpečnosť, no prekonajte prvotný strach. Samozrejme, ak sa rozhodnete zasiahnuť v krízovej situácii, vystavujete riziku aj seba. Miera rizika, že sa ohrozíte pri oslovení človeka bezvládne ležiaceho na zemi na priamom slnku, je však nepomerne nižšia ako možnosť, že mu zachránite život. Buďme ostatným dobrým príkladom. Deťom aj dospelým," uzatvára občianske združenie Vagus.