Zriadené majú byť aj intervenčné centrá na pomoc obetiam domáceho násilia v každom samosprávnom kraji. V rámci novely zákona o upomínacom konaní majú súdy miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu, ktoré podá spotrebiteľ proti platobnému rozkazu. Má to prispieť k zlepšeniu prístupu k spravodlivosti pre spotrebiteľov. TASR o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.
Z novely zákona o obetiach trestných činov ďalej vyplýva možnosť žiadať o odškodnenie za spôsobenú nemajetkovú ujmu aj pre obete trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Ak príde k smrti v dôsledku násilného trestného činu, okruh obetí sa rozširuje o blízke osoby, ktoré v čase skutku žili s touto obeťou v jednej domácnosti viac ako rok.
Dotýka sa aj obetí domáceho násilia. Medzi opatrenia na zabránenie opakovanej viktimizácie obetí patrí napríklad zabránenie styku páchateľa s obeťou a jej rodinnými príslušníkmi. Rozšírenie právnej pomoci sa po novom vzťahuje i na asistenciu v iných civilných konaniach, napríklad tých, ktoré sa týkajú návrhov na vydanie neodkladného opatrenia, ktoré chránia obeť pred ďalším kontaktom a viktimizáciou zo strany páchateľa.
Novela zákona o upomínacom konaní stanovuje súdu povinnosť prihliadať na postavenie žalovaného ako spotrebiteľa pri vecnom odôvodnení odporu proti platobnému rozkazu a v dôsledku uvedeného posudzovať vecné odôvodnenie odporu miernejšie. „Nemali by sa už preto opakovať situácie, keď spotrebiteľ v dôsledku relatívne krátkeho času na vyhľadanie právnej pomoci si sám na základe svojich znalostí práva vyhotoví odpor, ktorý je nedostatočne odôvodnený, na základe čoho súd rozhodne o jeho odmietnutí,“ spresnilo ministerstvo.
Touto právnou úpravou sa tiež zefektívňuje kontrola neprijateľnosti zmluvných podmienok, ktoré doposiaľ neboli posudzované v súdnom konaní sudcom tak, aby sa zabránilo ich súvislému uplatňovaniu a zároveň sa má zlepšiť prístup k spravodlivosti pre spotrebiteľov.