Janssen má účinnosť 67 %
Do štúdie o účinnosti bolo zahrnutých vyše 44 000 ľudí. Polovica dostala jednu dávku očkovacej látky a polovici sa podalo placebo. Dobrovoľníci nevedeli, či dostali skutočnú vakcínu, alebo placebo. V rámci tohto skúšania sa zistilo 67 % zníženie počtu symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 po dvoch týždňoch u osôb, ktoré dostali očkovaciu látku Janssen (116 z 19 630 osôb) v porovnaní s pacientmi, ktorým sa podalo placebo (348 z 19 691 osôb). Z klinickej štúdie vyplýva, že vakcína zabránila stredným a ťažkým infekciám na 66% a ťažkým infekciám na 85%.
Stačí jedna dávka?
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
- Keď to výrobca proklamuje, tak to bolo potvrdené vo veľkých klinických štúdiách, ktoré je potrebné vykonať ešte pred registráciou vakcíny na tisícoch dobrovoľníkov. Výsledky štúdií sa predkladajú k registrácii, kde sú veľmi prísne posudzované. Ľudia by mali veriť odborníkom.
Princíp fungovania vektorovej vakcíny
1. Výroba DNA - DNA sa vyrobí podľa predlohy získanej sekvenovaním koronavírusu.
2. Sekvencia DNA - DNA je genetický návod/kód, ako vyrobiť charakteristický výbežok koronavírusu, tzv. „spike“ proteín. DNA je stabilnejšie ako mRNA, čo umožňuje skladovanie vakcín pri vyšších teplotách (2 - 8°C).
3. Obal z adenovírusu (vektor) - "Návod" na výrobu spike proteínu je uložený a chránený v adenovírusovom obale. Adenovírusy sú bežne sa vyskytujúce vírusy, ktoré spôsobujú príznaky podobné chrípke. Vo vakcínach je adenovírus modifikovaný a nemôže spôsobiť infekciu.
4. Ľudská bunka - Adenovírus prenikne do bunky a putuje k jej jadru. V ňom si bunka prečíta návod z DNA a prepíše ho do mRNA. Následne začne vyrábať veľa kópií povrchových „spike“ proteínov.
5. Antigény - Imunitný systém sa na nich „vytrénuje“ a naučí sa bojovať proti koronavírusu.
6. Biele krvinky - Tento tréning si vírus zapamätá a neskôr si dokáže poradiť aj so skutočným koronavírusom.