15. Pri akých príležitostiach budú od vás vyžadovať test?
Stále zostáva v platnosti stav, že na niektoré podujatia potrebujete čerstvý negatívny test. Ide o hromadné podujatia, svadby, kary, oslavy či športové podujatia. Po novom si však musíte test zaplatiť sami, keďže štát ho už na tieto účely neposkytuje zdarma. Zatiaľ stačí antigénový, no vyhláška hlavného hygienika to môže zmeniť a bude potrebný PCR test, ktorý stojí od 50 eur. V týchto prípadoch však test nepotrebujete, ak ste plne zaočkovaný.
16. Kedy sa uznáva prekonanie covidu ako výnimka na testovanie?
Novinkou je, že ak ste v posledných 180 dňoch prekonali COVID-19 a dostali ste počas tohto obdobia prvú dávku vakcíny, tak vás štát považuje za plne očkovaného. Už sa však samotné prekonanie covidu neuznáva ako výnimka na testovanie, či výnimka z karantény. „Odvolávame sa na britskú štúdiu, ktorá sledovala zdravotníkov počas šiestich mesiacov a sledovala ich reinfekcie. Pri prekonaní COVID-19, žiaľ, tá imunitná nie je dostatočná, alebo je veľmi variabilnej kvality. Jedinú robustnú imunitnú odpoveď vidíme len u tých, ktorí boli zaočkovaní,“ povedal epidemiológ Martin Pavelka.
17. Treba teda po prekonaní covidu aj druhú dávku vakcíny?
Zaujímavé je, že Slovensko pristúpilo k tomu, že za plne očkovaného človeka považuje aj toho, ktorý prekonal COVID-19 počas posledných 180 dní a počas tohto času sa dal očkovať len prvou dávkou vakcíny. Je teda nutné pre týchto ľudí očkovať sa druhýkrát v prípade dvojdávkových vakcín? „Osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 počas posledných 180 dní, bola symptomatická (mala príznaky) a bola preočkovaná jednou dávkou očkovacej látky, je možné hodnotiť ako plne zaočkovanú osobu. Pri tejto definícii sme vychádzali z medzinárodných štúdií a odporúčaní viacerých krajín a medzinárodných inštitúcií. Vieme, že ľudia, ktorí prekonali covid, vytvárajú nielen protilátkovú odpoveď, ale aj bunkovú odpoveď, ktorá sa ukazuje byť najdôležitejšiou pri COVID-19. Podávanie jednej dávky takýmto osobám sme začali odporúčať ministerstvu zdravotníctva už skoro pred dvoma mesiacmi,“ povedal lekár z konzília odborníkov Jozef Šuvada. Rezort na otázku, či to majú brať ľudia záväzne, neodpovedal.
18. Funguje očkovanie na delta variant koronavírusu?
Podľa štúdií funguje očkovanie vakcínami dostupnými na Slovensku aj na nové mutácie koronavírusu a chráni pred hospitalizáciami na viac ako 90 %. „Delta variant má horší klinický priebeh ako predošlé varianty. Riziko hospitalizácie do 14 dní od nakazenia je 2,61-krát vyššie ako pri alfa variante,“ tvrdí ministerstvo.
19. Dokedy mi platí zaočkovanie?
Štát uvádza, že to má byť rok po podaní prvej dávky. Zosúladiť to tak musí s digitálnymi COVID pasmi, ktoré uvádzajú kratšiu dobu ochrany. V súčasnosti sa nevie, či sa bude opätovne preočkovávať, no prvé štúdie hlásia, že imunita môže byť v tele prítomná aj roky.
20. Môžu sa tieto pravidlá meniť?
Kompetentní upozorňujú, že v prípade zhoršenia situácie chcú maximálne zvýhodňovať očkovaných ľudí. Pravidlá schválila vláda a počas leta by sa už meniť nemali.