Podľa epidemiológov je na dosiahnutie tohto cieľa potrebné, aby malo mesto zaočkovaných 75 percent obyvateľov. V prípade nástupu hroziacej tretej vlny ochorenia COVID-19, v súvislosti s rozširujúcim sa delta variantom vírusu, by sa tak metropola Slovenska mohla vyhnúť zavádzaniu prísnych opatrení.
Z najnovších dát vyplýva, že v Bratislave dostalo prvú dávku vakcíny 52,5 percenta a oboma dávkami je zaočkovaných 39,9 percenta obyvateľov. „Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu a chceme sa o to pokúsiť,“ reagoval na tieto čísla primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Doplnil, že na dosiahnutie dôležitej méty by sa pre očkovanie v najbližšom čase malo rozhodnúť ďalších približne 100-tisíc obyvateľov mesta.
K 30. júnu pritom bolo v čakárni na očkovanie prvou dávkou vakcíny vo všetkých piatich bratislavských okresoch dohromady zaevidovaných 5 569 záujemcov. Tieto počty korelujú s vysokým záujmom o očkovanie v celom Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Podľa župy je z tohto dôvodu šanca na vytvorenie kolektívnej imunity veľká.
V hre je však aj možnosť, že tento cieľ napokon dosiahnutý nebude. „Mobilita ľudí je veľmi veľká, do Bratislavského kraja dennodenne prichádzajú desaťtisíce ľudí z iných regiónov. Čiže je potrebné, aby sa očkovali aj ľudia v iných krajoch,“ priblížil hovorca BSK Michal Feik.
K aktuálnym pozitívnym číslam v oblasti očkovania pomohlo Bratislave najmä veľkokapacitné očkovacie centrum, ktoré kraj otvoril v priestoroch Národného futbalového štadiónu (NFŠ) v prvej polovici apríla. Župan BSK Juraj Droba tvrdí, že tento krok zohral v boji s pandémiou v kraji obrovskú úlohu a bez otvorenia centra by veľa ľudí na svoj termín zrejme ešte čakalo. „Možno by teraz leto v kraji vyzeralo úplne inak. Ale čo je najdôležitejšie, pomáhame chrániť zdravie a životy,“ povedal Droba.