Ako ľudí motivovať
Súčasnú mieru zaočkovanosti v hlavnom meste, kde je možné dlhodobo registrovať najväčší záujem o očkovanie, v porovnaní s ostatnými mestami na Slovensku, považuje za dobrú správu aj epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Odborníčka pripomína hranicu, po prekročení ktorej by bolo možné hovoriť o tom, že mestu sa podarilo dosiahnuť kolektívnu ochranu pred vírusom.
„Kolektívnu imunitu 75 percent sme stanovili ako odborný odhad pre Bratislavu. Je to číslo, ktoré keď dosiahneme, tak sa nám podarí výrazne spomaliť šírenie vírusu, nebudú tu vznikať veľké ohniská a nebudeme musieť znova siahať k drastickým reštrikciám,“ objasnila. Podľa bratislavského magistrátu sa však čísla infikovaných môžu začať zhoršovať už v najbližších týždňoch a z toho dôvodu je potrebné, aby sa ľudia dávali očkovať v čo najkratšom čase.
Primátor v tejto súvislosti potvrdil, že mesto uvažovalo aj nad rôznymi spôsobmi, ako občanov motivovať, aby sa dali zaočkovať. Vallo však tvrdí, že aktuálne sú na rade predstavitelia štátu. „Čakáme na štát a chceme sa vzájomne koordinovať,“ spresnil primátor. Medzičasom už minister financií Igor Matovič stihol predstaviť dva nástroje, ktoré majú ľudí k očkovaniu motivovať.
Ľudia by podľa neho mohli dostávať buď očkovaciu prémiu, alebo sprostredkovateľský bonus. „Radšej desiatky, možno sto miliónov eur investujme do takejto motivácie teraz. Vybičujme čo najviac zaočkovaných ľudí, a keď sa nám to podarí, tak si budeme držať palce, aby sme nápor delta variantu zvládli s čo najmenšími ekonomickým stratami,“ podotkol expremiér.
Ako chce štát motivovať k očkovaniu
• Očkovacia prémia by mala fungovať na báze týždenného žrebovania. Na ceny by boli použité dva milióny eur, pričom do žrebovania budú zapojení všetci zaočkovaní nad 18 rokov.
• Sprostredkovateľský bonus znamená, že štát plánuje motivovať tých, ktorí presvedčia niekoho na očkovanie.