"Je to vážne. Celé mesto horí," povedal starosta Jan Polderman pre televíznu stanicu CBC. "Odkedy sme si všimli dym, trvalo asi 15 minút, kým boli zrazu všade plamene," dodal.
V dedine Lytton, ležiacej 250 kilometrov severovýchodne od Vancouveru, zaznamenali v utorok najvyššiu teplotu od začiatku meraní v Kanade - 49,6 stupňa Celzia. Predchádzajúci rekord - 47,9 stupňa Celzia -, bol nameraný v pondelok, tiež v Lyttone.
Úrady v provincii Britská Kolumbia zaznamenali od 25. do 30. júna 486 náhlych a nečakaných úmrtí. Toto číslo, ktoré sa bude pravdepodobne ešte zvyšovať, je podľa miestneho koronera o 195 percent vyššie ako obvyklý priemer za porovnateľné obdobie a súvisí s neobyčajne vysokými teplotami.
Spaľujúca horúčava od amerického štátu Oregon až po kanadské arktické územia sa pripisuje výbežku vysokého tlaku vzduchu, ktorý udržiava horúci vzduch v tomto regióne.
Teplota vzduchu v mestách na severozápade USA - v Portlande v štáte Oregon a v Seattli v štáte Washington - tiež dosiahla rekordné hodnoty: v Portlande to bolo 47 stupňov Celzia a v Seattli 42,2 stupňa Celzia. V Oregone doteraz zomrelo v dôsledku horúčav podľa miestnych médií 45 ľudí, v štáte Washington 13.
Kanadské ministerstvo životného prostredia vydalo výstrahy pre provincie Britská Kolumbia, Alberta a časti Saskatchewanu, Manitoby, Yukonu a Severozápadných teritórií s tým, že "zdĺhavá, nebezpečná a historická vlna horúčav bude trvať celý tento týždeň".
Podobné varovanie vydala aj americká Národná meteorologická služba. Vyzvala ľudí, aby sa "zdržiavali v budovách s klimatizáciou, vyhýbali sa namáhavým aktivitám vonku, pili veľa vody a kontrolovali členov rodiny aj susedov".