Podľa brazílskeho Národného ústavu pre výskum vesmíru (INPE) bol tohtoročný jún ešte ničivejší než ten minuloročný, ktorý taktiež držal smutný rekord najväčšieho počtu požiarov. V máji z vesmíru agentúra zaznamenala 1 166 požiarov, čo bolo o tretinu viac než dlhodobý priemer v tomto mesiaci.
Podľa INPE Amazonský prales v Brazílii zažil najničivejší máj v histórii. Celkovo bol povolený vyrúb plochy 1 180 kilometrov štvorcových, čo je viac ako za celý apríl a marec. Údaj za jún ale agentúra ešte nezverejnila.
Tohtoročné údaje sú podľa odborníkov alarmujúce aj preto, že rekordné úrovne dosiahla ilegálna ťažba dreva ešte pred začiatkom obdobia sucha, kedy vyrúbaných plôch vždy rapídne pribúda. Nepriaznivý bol aj vývoj od augusta 2019 do júla 2020, kedy bolo zničených 9 000 kilometrov štvorcových pralesa, o tretinu viac ako v predchádzajúcom období.
Kvôli nepriaznivému vývoju tento týždeň brazílska vláda schválila štvormesačný zákaz zakladania voľných ohňov v oblasti amazonského pralesu. V utorok tiež rozhodla, že znovu pošle armádu, aby prales chránila.
Ekológovia sú ale k účinnosti týchto opatrení skôr skeptickí. Podľa brazílskej pobočky organizácie Greenpeace sa prales "nachádza pod útokom zo všetkých strán". Organizácia poukazuje na aktivity, aké sú nelegálna ťažba dreva či výrub kvôli pastvinám, a súčasne na neschopnosť úradov týmto fenoménom čeliť. Poukazujú tiež na škrty v rozpočtoch úradov, ktorí nad pralesom dohliadajú a požiare monitorujú.
Ekológovia tiež kritizujú brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara a jeho vládu. Sám Bolsonaro v minulosti vyhlásil, že je potrebné zdroje v Amazónii viac využívať. Na aprílovom klimatickom summite ale výrazne zmenil rétoriku a prejavil vôľu zvýšiť ochranu pralesa. Brazília chce získať aj zdroje zo zahraničia a jedná okrem iného so Spojenými štátmi. Vyslaním armády a bojom proti požiarom chce medzinárodným partnerom ukázať, že sa v ochrane tohto unikátneho ekosystému vážne angažuje, myslia si analytici.