Takto sa dá podľa WHO vyhnúť "škodlivým" vplyvom vyučovania na diaľku. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Testovanie na školách bolo predtým odporúčané iba v prípadoch, ak sa tam zistí zhluk prípadov nákazy koronavírusom. Teraz je však WHO presvedčená, že PCR testy alebo rýchle antigénové testy by sa mali vykonávať aj pri neexistencii príznakov nákazy medzi študentmi a zamestnancami školy.
"Letné mesiace poskytujú vládam cennú príležitosť nastaviť správnu sériu opatrení, ktoré pomôžu udržať nízku mieru nákazy a vyhnúť sa zatváraniu škôl," uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge vo vyhlásení vydanom spoločne s agentúrami OSN, UNICEF a UNESCO.
Dodal, že zatváranie škôl, "ako sme ho zažili, malo veľmi škodlivé dôsledky na vzdelávanie a sociálne a duševné zdravie našich detí aj mládeže".
"Nemôžeme dovoliť, aby pandémia okradla deti o vzdelanie a rozvoj," uviedol Kluge, ktorý opakovane vyzýval krajiny v európskom regióne WHO, aby riešili prepadávanie žiakov a zdravotné dôsledky súvisiace s dištančným vyučovaním.
Do európskeho regiónu WHO patrí 53 krajín a teritórií a zahŕňa sa doň aj niekoľko štátov strednej Ázie. Agentúry OSN "by mali uvažovať o zatvorení škôl až ako o poslednej možnosti", keď nastáva explózia prípadov, ktorú už nemožno zvládnuť inými opatreniami, doplnil Kluge.