Často od ľudí počúvame, že si radšej budú dávať peniaze do ponožky, ako na poistku...
Ja nie som zástancom tlačenia peňazí do poistení, ak máte rezervy. Ale ak nemáte a idete z mesiaca na mesiac na doraz, práve vy ste klient, ktorý potrebuje poistenie. Pretože ak sa vám niečo stane a nebudete môcť pracovať, jediné, čo vás v núdzi podrží, je vaše poistenie. Dobré poistenie. A rada by som upozornila čitateľov, že cena poistenia nie je úmerná kvalite. Najlepšie je, ak sa im o poistenie niekto stará. Pretože poistné potreby, riziká sa v čase menia. Úplne iné poistenie potrebuje slobodný človek a iné taký, čo má deti a je zaťažený hypotékou. Napríklad, pred desiatimi rokmi mohol človek zarábať úplne inak ako teraz. Čo to mení? Ak zarába viac a má dostatočné rezervy, z ktorých v čase PN vie čerpať, tak pripoistenie PN nie je pre neho také nevyhnutné ako pre klienta, ktorého by pokles príjmu dostal do platobnej neschopnosti.
Niektorí ľudia si na dovolenku berú spotrebný úver. Je takéto zadlžovanie v súčasnej koronakríze rozumné?
Funguje to tak, že čím je menší objem úveru, tým väčší je úrok. Preplatenosť takéhoto úveru je obrovská. Klient si myslí, že to za rok splatí, lenže takmer nikdy to tak nie je. A čo ďalší rok? Urobí to isté, refinancuje, spojí s hypotékou, prípadne navýši úver, aby mohol ísť na ďalšiu dovolenku. Pretože ak si na ňu nedokázal nasporiť bez úveru, s úverom si na ďalšiu dovolenku nenasporí. Je to o sebazaprení - žiť to, na čo mám. A v tejto koronovej dobe to platí dvojnásobne.
Je teda rozumnejšie zostať doma?
To netvrdím, ale ak mám Slovákom odporučiť, tak vždy hovorím, že existuje pravidlo mať nehnuteľnosť, na ktorú mám, mať auto, na ktoré mám, a ísť na dovolenku, na ktorú mám. Treba, a teraz obzvlášť, vziať do úvahy riziká. Ak zamierim kvôli cene napríklad do Turecka či do Tunisu, ktoré sú na mape rizikových krajín červené, a dostanem tam covid, môže ma to vyjsť veľmi draho.