A ak mám cestovné poistenie?
Bohužiaľ, dejú sa aj také veci, že klienti vycestujú a nedajú si cestovné poistenie, lebo chcú veľmi ušetriť a „prehlúpia“, lebo ako sa hovorí, náhoda je blbec. Ale povedzme, že poistenie máte. Poisťovne sú nastavené tak, že ak vycestujete do krajiny, ktorá je zelená a ochoriete tam na covid, tak plnia. Ale ak ide o červenú či čiernu krajinu, neplnia ochorenia covid, ostatné poistené udalosti, samozrejme, plnia.
A čo nehnuteľnosti? Ceny domov a bytov neustále rastú, nezastavila to ani korona. Hovorili sme o tom, že sa neprimerane zadlžujeme, ale ako inak si obstarať nehnuteľnosť?
Pred pár rokmi Národná banka Slovenska sprísnila možnosti hypoték. Stopercentné financovania nehnuteľností zmizli a vzniklo aj prísne DTI, čo je maximálna výška všetkých úverov, ktoré spolužiadateľ o hypotéku môže aktuálne mať. Je to v podstate osemnásobok ročného príjmu. Tempo rastu nehnuteľností je také veľké, že s týmito opatreniami Národnej banky voči zadlžovaniu jednoducho obyčajným ľuďom hypotéka nevyjde. Kedysi boli drahé byty v hlavnom meste, teraz je to extrém, kdekoľvek sa pozriete. A prognóza znie, že to bude stále rásť. Signalizuje to už aj extremne zvýšenie cien stavebných materiálov.
Ako teda bude vyzerať budúcnosť?
Môj názor je, že budeme bývať v podnájmoch ako na Západe, prispôsobovať bývanie práci a veľkosti rodiny, prenajímať si počas života rôzne nehnuteľnosti a podľa potreby sa presúvať.
Zjavne ešte nie sme z najhoršieho vonku, očakáva sa príchod tretej vlny a nik nevie, ako to bude vyzerať o rok či dva. Čo by sme mali z hľadiska financií urobiť ako prvé?
Rezervy, rezervy a ešte raz rezervy. Tvorenie rezerv je také dôležité, ako sa o ňom hovorí. Ak si nedokážeme odložiť 10 percent z príjmov, ktoré sa radia, odložme si hoci aj 20 eur. Stále je to lepšie ako nič. Počas pandémie sa viac ako hocikedy ukázalo, aké sú úspory dôležité. To, kam ich odkladať, už je na inú debatu, ale vo všeobecnosti platí, že najviac výhodné ohľadom zúročenia sú investované peniaze vo fondoch.
5 rád, ako prežiť tretiu vlnu
1. Nezadĺžujte sa a ak je to nevyhnutné, konzultujte to s dôveryhodným odborníkom a nepodpisujte zmluvy, ktorým nerozumiete.
2. Kúpu nových vecí si radšej premyslite.
3. Začnite tvoriť finančnú rezervu.
4. Konsolidujte nevýhodné úvery, znížite tak svoje mesačné výdavky často aj o stovky eur.
5. Dajte si prekontrolovať svoje poistné zmluvy, či naozaj kryjú tie riziká, ktoré práve potrebujete, a či sú dostačujúco nastavené poistné sumy.