Moskva podľa ministerstva o vyslaní inštruktorov upovedomila Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN). Kedy presne do krajiny dorazili, však rezort zahraničia neuviedlo.
"Dosiahnutie trvalého urovnania konfliktu a zaistenia bezpečnosti nie je možné splniť bez účinnej podpory orgánov Stredoafrickej republiky," uvádza sa v stanovisku ministerstva. Zároveň dodalo, že inštruktori sa nebudú zapájať do bojových operácií proti tamojším nelegálnym skupinám.
Podľa správy OSN, ktorú má k dispozícii agentúra Reuters, ruskí vojenskí inštruktori a miestne jednotky útočili na civilistov, pričom použili neprimeranú silu, obsadili školy a dopustili sa tiež rabovania. Kremeľ však tieto správy poprel s tým, že ide o klamstvo.
Moskva má v SAR značný vplyv. V roku 2018 tam na žiadosť miestnej vlády vyslala 175 inštruktorov, ktorých počet sa následne zvýšil na 235. Vlani v decembri pred prezidentskými a parlamentnými voľbami sa k nim pridali ďalšie tri stovky príslušníkov ruských polovojenských síl, aby pomohli vláde potlačiť povstanie.
Podľa svedkov a mimovládnych organizácií sú títo ruskí inštruktori v skutočnosti členovia tzv. Wagnerovej skupiny (Wagner Group), ruskej súkromnej polovojenskej organizácie.
V Stredoafrickej republike vypukol v roku 2012 konflikt medzi povstaleckým hnutím Séléka a vládou. Vládu SAR podporuje približne 12 000 príslušníkov mierovej misie OSN MINUSCA, stovky ruských ozbrojencov a rwandské sily.