Formálna výzva je prvým krokom v právnom konaní o nesplnení povinnosti členského štátu pred Súdnym dvorom Európskej únie.
"Nezostaneme dlho bez toho, aby sme podnikli kroky voči krajinám, ktoré nerešpektujú rovnosť, zásady Charty ľudských práv, hodnoty Zmlúv o Európskej únii a európske zákony," uviedla Spinantová v rámci komunikácie s novinármi akreditovanými pri inštitúciách EÚ. Zdôraznila, že eurokomisia pripravuje formálnu výzvu, ktorá bude zaslaná do Budapešti. Nespresnila však, kedy k tomu dôjde.
Maďarsko malo do konca júla odpovedať na list eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa a komisára EÚ pre vnútorný trh Thierryho Bretona, v ktorom členovia exekutívy EÚ požadovali vysvetlenie k novému zákonu zameranom na zákaz "propagácie homosexuality" medzi deťmi a mladistvými.
Maďarský zákon na úvod júnového summitu EÚ za "hanebný" označila aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a sporný maďarský zákon sa stal predmetom "veľmi otvorenej" diskusie premiérov a prezidentov, pričom Viktor Orbán sa stal terčom kritiky a jeho rezortný kolega z Holandska Mark Rutte mu dokonca kvôli tomu navrhol vystúpiť z EÚ. Ešte pred summitom Belgicko a krajiny Beneluxu iniciovali spoločné vyhlásenie proti maďarskému zákonu, ku ktorému sa prihlásilo 17 európskych krajín.
K maďarskému zákonu sa v stredu v Štrasburgu vyjadria aj poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí v rozprave posúdia riziko diskriminácie LGBTI osôb v Maďarsku a následne budú hlasovať o uznesení, ktoré bude predložené vo štvrtok.
Tlačová agentúra Belga upozornila, že EK môže Maďarsko na Súdnom dvore EÚ v prípade tohto zákona atakovať s odkazom na smernice o audiovizuálnych mediálnych službách a elektronickom obchode, pretože sporný zákon zakazuje prístup určitých obsahov. Z pohľadu ochrany vnútorného trhu EÚ zas môže byť spochybnená platnosť distribúcie tovarov a služieb na vnútornom trhu.