Informovala o tom agentúra Reuters. Litovská vláda vyhlásila v piatok núdzový stav, keďže do krajiny začalo z Bieloruska postupne prichádzať až 150 prevažne irackých migrantov za deň, čo je viac ako túto hranicu prekročilo ročne v uplynulých troch rokoch.
"Moji kolegovia v Európskej rade majú veľmi jasno v tom, že... bieloruské úrady využívajú neregulárnu migráciu na snahu vyvinúť tlak na Európsku úniu vrátane Litvy," povedal Michel na spoločnej tlačovej konferencii s litovským prezidentom Gitanasom Nausédom vo Vilniuse.
"Európska únia nahlas – a jedným hlasom – odsudzuje tento tlak (vyvíjaný) využívaním migrantov," zdôraznil Michel s tým, že Litve vyjadril solidaritu v tejto veci. Michel dodal, že budúci týždeň bude hovoriť s irackým prezidentom o repatriácii irackých občanov.
"Je veľmi komplikované komunikovať s režimom, ktorého legitimitu neuznávame a ktorý posiela migrantov nie omylom alebo nedbanlivosťou, ale zámerne – ako politický nástroj," povedal novinárom Nauséda.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája povedal, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ. Vyhlásil to po uvalení sankcií EÚ v dôsledku presmerovania dopravného lietadla do Minska, kde zadržali bieloruského disidenta na jeho palube.
Michel prisľúbil ďalších príslušníkov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) na hliadkovanie na litovsko-bieloruskej hranici.