Príkladom je kauza okolo IT projektu v hodnote 52 miliónov eur, ktorý bol uzatvorený mesiac pred parlamentnými voľbami.
Uviedla to na tlačovej besede vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že podľa Finančnej správy ide o podozrenia z manipulovania verejnej zákazky na informačný systém. V tejto veci už vykonala Národná kriminálna agentúra (NAKA) zásah v sídle Finančnej správy SR pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň Remišová pripomenula, že po nástupe dala preveriť viaceré sporné IT projekty z obdobia bývalej vlády, pričom kontrolu vykonal aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Sporným projektom je podľa nej aj ďalší veľký utajovaný IT projekt s názvom Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe za takmer 45 miliónov eur.
Ako upozornila Veronika Remišová, výsledky kontroly v prípade utajovaného IT projektu za takmer 45 miliónov eur ukázali viaceré závažné skutočnosti vrátane množstva pochybení zo strany úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu z čias bývalej vlády. „NKÚ tieto skutočnosti vyhodnotil ako podozrenia zo spáchania trestného činu," zdôraznila vicepremiérka Remišová, pričom spomenula možné machinácie pri verejnom obstarávaní či porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa Remišovej tieto kauzy poukazujú na šafárenie s verejnými financiami pri IT projektoch počas vlády premiéra Petra Pellegriniho. „Zistenia NKÚ len potvrdzujú, že požiadavky na transparentnosť a dôslednú kontrolu veľkých IT projektov boli a sú oprávnené," dodala Veronika Remišová, podľa ktorej veľké IT projekty aj v rámci boja proti korupcii nemôžu byť v utajovanom režime bez možnosti kontroly zo strany verejnosti.
Remišovej predchodca a súčasný nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši analogicky pripomenul, že Remišová zhruba pred rokom upozornila na tajné zariadenia, ktoré patrili zrejme vojenskému spravodajstvu a mohla tým narušiť bezpečnosť vládnej siete govnet. "Dnes pani Remišová spochybnila projekt, na ktorom spolupracuje Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Národný bezpečnostný úrad a sekcia kybernetickej bezpečnosti jej ministerstva a ktorý má ochrániť vládny kybernetický priestor. Ide o projekt, ktorý pripravovali experti v danej oblasti, pričom ministerka Remišová sa o kybernetickú bezpečnosť Slovenska nezaujímala 15 mesiacov od nástupu do funkcie a jediné čo spravila, že za generálneho riaditeľa tejto mimoriadne dôležitej sekcie dosadila člena predsedníctva svojej strany," zareagoval Raši.