Ako píše britský denník The Guardian, v uplynulých rokoch sa vyskytli početné záplavy a zosuvy pôdy. Príčinou týchto udalostí môžu byť extrémne zrážky, teda množstvo dažďa či snehu presahujúce obvyklú úroveň v danom regióne.
Bádatelia z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) v rámci štúdie skúmali globálne meteorologické záznamy s cieľom zistiť, či takzvané antropogénne zmeny – zmeny zapríčinené dôsledkami ľudskej činnosti – mali vplyv na extréme zrážky.
"Je dôležité identifikovať zmeny (zrážok) spôsobené ľudskou činnosťou a porovnať ich so zmenami spôsobenými prirodzenou premenlivosťou počasia," priblížil vedúci výskumník Gavin Madakumbura. "Umožňuje nám to spravovať vodné zdroje a naplánovať adaptačné opatrenia pre zmeny vyvolané klimatickými zmenami," dodal.
Doteraz sa však výskum v tejto oblasti zameriaval na jednotlivé krajiny, a nie na celý svet. Výskumný tím tentoraz s pomocou strojového učenia, čo je podoblasť umelej inteligencie, vytvoril globálny súbor údajov. Z neho vyplýva, že v dôsledku ľudskej činnosti došlo k zvýšeniu výskytu extrémnych zrážok po celom svete.
Globálne otepľovanie cez rôzne mechanizmy spôsobuje zvýšenie frekvencie extrémnych zrážok.