Ako mala znieť otázka v referende
Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?
Možné to je len v Lichtenštajnsku a Lotyšsku
Vincent Bujňák, ústavný právnik UK
- Nejde o prvé rozhodnutie Ústavného súdu oproti ústavnosti referendovej otázky, keďže ešte v roku 2014 ÚS nepripustil jednu z otázok, ktorú žiadalo vyhlásiť 400 000 občanov na podklade petície Aliancie za rodinu. Rovnako je faktom, že protiústavnosť takéhoto referenda o rozpustení celoštátneho parlamentu konštatoval ešte v roku 1993 maďarský Ústavný súd a jeho rozhodnutie sa rešpektovalo.
Rozhodnutie nášho Ústavného súdu však nie je bodkou v ďalšom vývoji, pretože ako vyplýva z dôvodov, ktoré predniesol predseda Ústavného súdu, tak tam bol problém so zlou formuláciou referendovej otázky a keby tá referendová otázka bola formulovaná ústavne korektne, tak by takéto referendum bolo prípustné. V celej Rade Európy existujú dva štáty, ktorých ústavy pripúšťajú možnosť rozpustenia celoštátneho parlamentu z iniciatívy časti občanov a sú to Lichtenštajnsko a Lotyšsko.
A práve toto Lotyšsko spomeniem ako príklad. Keď chceli túto možnosť zaviesť v Lotyšsku, tak oni v roku 2009 zmenili svoju ústavu a rovnaký postup je k dispozícii aj na Slovensku. A potom je tu ešte druhá možnosť, ktorú Ústavný súd ponechal a práve Ústavný súd povedal, že vy máte tú referendovú otázku naformulovať ako všeobecné pravidlo.
Čiže keď by chcel ľud, aby bola takáto možnosť, tak sa má v referendovej otázke najprv naformulovať možnosť ľudu rozpustiť svoj celoštátny parlament na základe hlasovania, čiže to by sa do ústavy zaviedlo ako všeobecné pravidlo a potom keby takéto niečo prešlo, takéto všeobecné pravidlo v referende, tak potom už ľud môže rozpustiť svoj konkrétny parlament.