V prípade pobytu pri vodných plochách a na kúpaliskách sa v čase od 10.00 do 16.00 h treba zdržiavať v tieni. V prípade využívania klimatizácie je ideálnou teplotou tá, ktorá nepresiahne teplotný rozdiel päť až sedem stupňov Celzia, čím sa predíde takzvanému teplotnému šoku. Aktivity je vhodné plánovať na ráno alebo večer. Zároveň odporúčajú používať ľahké svieže vône, osviežujúce spreje s minerálnou vodou a aspoň raz denne sa osviežovať vlažnou (nie príliš studenou) vodou.
Trpia najmä osoby s vysokým krvným tlakom
Osoby s vysokým krvným tlakom, najmä vo veku nad 65 rokov, by mali byť počas letných horúčav obzvlášť opatrní. Ako na sociálnej sieti upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava,
Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Počas horúcich dní by sa mali vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, na kúpaliskách a v záhradách. RÚVZ tiež radí, že by ľudia so zvýšenými hodnotami krvného tlaku mali zmeniť stravovacie návyky. "Strava má byť v letných dňoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere, ako v zimných mesiacoch, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok," uviedol úrad.