To však so sebou prináša okrem kúpania a opaľovania aj zdravotné riziká. Vysoké teploty nad tridsať stupňov totiž znamenajú aj nebezpečenstvo úpalu, kolapsu či prehriatia, a tak majú zdravotníci plné ruky práce. Koľko ľudí v našich špitáloch denne ošetria a pred čím varujú?
Košice: Lekári radia veľa tekutín
Primárka oddelenia urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ivana Jurčová pre Nový Čas potvrdila, že minulý týždeň mali denne zhruba len troch pacientov po kolapse z tepla. „Súčasné horúčavy len na našom pracovisku zvýšili tento počet minimálne na sedem! Veková škála je rôzna, ale častejšie postihuje najmä starších ľudí,“ uviedla primárka.
Tá zaregistrovala aj prípady pracujúcich, ktorí podcenili pobyt na slnku, pričom z radov mladších si spomenula aj na jednu pikošku. „Väčšinou mladší prichádzajú na urgentný príjem v noci, pričom pocit kolapsu mali cez deň,“ dodala. V celej nemocnici vrátane ďalšieho príjmu teraz celkovo ošetrujú denne okolo až 15 pacientov.
Banská Bystrica: Riešia skôr úrazy
Napriek horúčavám nemajú lekári na urgente v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici viac práce. „V súvislosti s pretrvávajúcimi vysokými teplotami môžeme konštatovať, že sme nezaznamenali výrazné zvýšenie počtu ošetrených pacientov s kolapsovými stavmi,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje a dodala: „Na oddelení urgentného príjmu boli v dňoch 5. až 7. júla ošetrení šiesti pacienti s diagnózou kolaps. Lekárov skôr zamestnávajú úrazy.
Nitra: Odpadávajú mladí aj starí
„Vo Fakultnej nemocnici Nitra evidujeme už od polovice júna s príchodom horúčav zvýšený nápor pacientov s kolapsovými stavmi či závratmi z tepla. Ide o pacientov rôzneho veku. Apelujeme preto na ľudí, aby nepreceňovali svoje sily na slnku. Aby nezabúdali na pitný režim. Organizmus dokáže oslabiť aj takzvaný teplotný šok. Môže k nemu dôjsť náhlym prechodom z chladného do horúceho prostredia a naopak,“ vyjadrila sa hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Kubinec.