Pravdepodobnosť prenosu nákazy na iných členov domácnosti bola o 38 - 49% nižšia pri ľuďoch, ktorí boli tri týždne po očkovaní prvou dávkou vakcíny od Pfizeru alebo od Astrazenecy, v porovnaní s nezaočkovanými ľuďmi, dodáva ministerstvo zdravotníctva.
Ľuboš Blaha: „Izrael je najzaočkovanejšia krajina na svete. A bum. Ako naschvál, Izrael dnes hlási najvyššie čísla nakazených od apríla. Kdepak soudruzi udělali chybu?”
Na tretí výrok reaguje Julius Hodosy, primár urgentu v bratislavskej ružinovskej nemocnici, pôsobí v Ústave molekulárnej biomedicíny a Fyziologickom ústave LF UK v Bratislave. „Izrael patrí medzi najzaočkovanejšie krajiny na svete a je pravda, že hlásia nárast počtu nových prípadov. Ich dáta ale naopak ukazujú, že očkovanie funguje. V posledných týždňoch im síce rastie počet nových prípadov, ale v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami, ako sú Rusko alebo Indonézia, im podstatne pomalšie rastie počet hospitalizovaných," vysvetlil.
,,Ak sa aj niekto nakazí je menšia pravdepodobnosť, že musí byť hospitalizovaný. Celkovo tak dochádza k tomu, že zdravotný systém nie je preťažený, a nemocnice takýto “nápor” ťažkých prípadov vedia zvládnuť. Čísla by boli diametrálne odlišné, ak by zaočkovanosť bola nižšia," dodáva Hodosy.