"Prístav v meste Islám Kalaa je už úplne v našej moci a pokúsime sa ho dnes opäť uviesť do prevádzky," povedal agentúre AFP hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.
Afganské ministerstvo vnútra túto informáciu pre AFP potvrdilo s tým, že momentálne organizuje proti islamistom protiútok.
Islám Kalaa je sídlom jedného z hlavných vnútrozemských prístavov v Afganistane. Prechádza tadiaľ väčšina tovaru smerujúceho do Iránu aj z Iránu.
Ide už o druhý hraničný priechod v tejto stredoázijskej krajine, ktorý islamisti dobyli odvtedy, čo v reakcii na stiahnutie amerických síl spustili rozsiahlu vojenskú ofenzívu.
Delegácia Talibanu v Moskve v piatok medzitým uviedla, že toto islamistické hnutie kontroluje už 250 z 398 okresov v Afganistane, teda 85 percent krajiny. Toto tvrdenie však vláda v Kábule odmieta a je nemožné ho nezávisle overiť, pripomína AFP.
Koncom júna bojovníci Talibanu získali kontrolu nad hlavným hraničným priechodom medzi Afganistanom a Tadžikistanom.
Člen provinčnej rady v Kundúze vtedy uviedol, že militanti "dobyli prístav (v meste) Šérchán Bandar, ako aj samotné mesto a všetky hraničné stanovištia".
Americký prezident Joe Biden obhajoval vo štvrtok svoje rozhodnutie ukončiť americké vojenské operácie aj v období, keď militantné hnutie Taliban rýchlo postupuje a dobýja rozsiahle územia krajiny. Biden totiž dospel k rozhodnutiu, že operácie treba ukončiť, lebo je to "nevyhrateľná vojna" a "nemá vojenské riešenie".
Postup Talibanu sa výrazne zrýchlil po tom, čo americké sily opustili svoju najväčšiu základňu Bagrám. Najvýznamnejšie úspechy dosiahli talibovia na severe Afganistanu – v niekdajšej tradičnej bašte USA a ich spojencov.
Aj keď podľa Bidena je "vysoko nepravdepodobné", že Afganistan bude po stiahnutí amerických vojakov riadiť jedna vláda, predsa len vyzval afganskú vládu, aby dosiahla dohodu s Talibanom. Ako dodal, prevzatie moci Talibanom v Afganistane "nie je neodvratné".