Hoci prešovská firma Canor nie je u nás až tak známa, podarilo sa jej presadiť v zahraničí. Jej výrobky kupujú v 22 krajinách celého sveta. Firma Canor bola založená pred 25 rokmi. „Kedysi bola v Prešove známa firma VUKOV, kde som pracoval na oddelení elektroniky. Po skončení socializmu sa však rozpadli. Prišiel som o prácu. Spoločne s mojím vtedajším vedúcim sme si prenajali priestory pod bytovkou, kde sme si zriadili dielničku. Šťastnou náhodou sa nám podarilo dostať k prvej zákazke na plošné spoje do Čiech,“ vysvetľuje jeden z troch spoločníkov Ján Koščo (58).
Mali záľubu v hudbe. Tak sa na pive dohodli s ďalším kolegom, ktorý doteraz pracuje v Canore, že skúsia vyrobiť kompletný elektrónkový zosilňovač, pretože ten dokáže zabezpečiť prenos hudby v najprirodzenejšej forme.
„Išli sme s ním na výstavu do Brna, a tak sa začala naša cesta výroby elektrónkových zosilňovačov. Sme na ne doposiaľ najviac hrdí a snažíme sa ich vyrábať v čo najvyššej kvalite. Každý výrobok predtým, ako ide k zákazníkovi, niekoľkokrát testujeme, aby sme si boli istí, že dodáme najlepšiu kvalitu,“ doplnil Koščo. Okrem toho v Canore vyvinuli a na zákazku vyrábajú napríklad aj tester elektróniek s názvom Alladin. Ponúkajú tiež CD prehrávače či filtre, ktoré pomáhajú zlepšovať zvuk i obraz a ďalšie výrobky.
Je pozoruhodné, že sa dokázali presadiť aj na takých trhoch, ako je USA alebo Čína. „Napríklad v Číne máme odberateľa, ktorý obchoduje aj so značkou Macintosh. Keď prvýkrát počul zvuk nášho prístroja, s nadsázkou povedal, že s nimi končí,“ usmieva sa Koščo. Úspech v Číne, kde je veľká konkurencia, si vysvetľuje poctivým prístupom.
„V prvom rade nejde o zisk, ale o spokojnosť zákazníka. To nám prináša najväčšiu radosť,“ vysvetlil podnikateľ. „Naším cieľom do blízkej budúcnosti je zamerať sa na vlastnú značku a čo najviac sa s ňou presadiť,“ uzavrel Koščo. Ceny výrobkov sa pohybujú v tisíckach eur. Sú však určené pre fajnšmekrov.