Od roku 2013 používajú v zdravotníckom zariadení bunkovú liečbu so zameraním na diabetickú nohu a kritickú ischémiu končatín s hroziacou amputáciou. Súčasne realizujú výskum kožnej náhrady s možnosťou nosiča buniek pre liečbu rozsiahlych popálenín a bunkovú liečbu využíva aj Chirurgická klinika pri liečbe Crohnovej choroby a na chronické perianálne fistuly, informuje Martina Pavlíková, tlačová hovorkyňa AGEL SK.
Ako uvádza odborník Ján Babík, v minulosti, keď nemali pre pacienta dostatok kože, darovali ju príbuzní, rodičia alebo spolupracovníci a koža sa odoberala z mŕtvych darcov orgánov. „V súčasnosti je snaha pestovať ľudskú kožu, lepšie povedané – vypestovať bunky kože, povrchové aj vnútorné. Bunková liečba je už metódou voľby u pacientov, ktorí prišli na amputáciu pre poruchu prekrvenia končatín. Pacientov, ktorí prišli na amputáciu a chodia, máme už desiatich, u ktorých sa vytvoril nový krvný obeh," informuje o pozitívnom zvrate u niekoľkých osôb.Lekár Ján bol svedkom neuveriteľného posunu medicíny: Títo pacienti prišli na amputáciu a chodia
4
Galéria >
Otvoriť galériu
Vynikajúci odborník stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku.
Zdroj: AGEL SK, Istockphoto
Odborník Ján Babík, ktorý stál pri zrode vývoja liečby popálenín na Slovensku, pracuje na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už 50 rokov. Osobne je tak svedkom toho, ako sa medicína posúva vpred.