Informovali o tom agentúry AP a AFP.
"Nová vláda sa zameria na ekonomickú obnovu krajiny (po pandémii) a vytvorenie pracovných miest a plné využitie obrovskej príležitosti, ktoré ponúkajú fondy obnovy Európskej únie," povedal Sánchez.
Ženy povedú v novej vláde 14 z celkových 22 ministerstiev, čím si o dve polepšia. AP v tejto súvislosti pripomína, že rodová rovnosť i práva žien patria k prioritám Sánchezovej menšinovej vlády zloženej z jeho Socialistickej strany a radikálnej ľavicovej aliancie Unidas Podemos (Spoločne môžeme).
Rekonštrukcia kabinetu je vôbec prvou od januára 2020, keď sa súčasná Sánchezova vláda ujala moci. Sánchez uviedol, že ide aj o "generačnú obnovu", nakoľko priemerný vek ministrov sa ňou znížil z 55 rokov na 50.
Svoje posty si zachovali všetci doterajší piati ministri z aliancie Unidas Podemos. K dovedna siedmim zmenám tak došlo výlučne na ministerstvách vedených socialistami.
Agentúra AP za najväčšiu zmenu označila odchod Carmen Calvovej z postu podpredsedníčky vlády. Na tomto poste ju vystrieda doterajšia ministerka hospodárstva Nadia Calviňová. Calvová z vlády odchádza po spore, ktorý mala s ministerkou pre rovnosť Irene Monterovou ohľadom návrhu zákona o rodovom sebaurčení.
Novým ministrom zahraničných vecí sa stane José Albares, ktorý bol doteraz veľvyslancom vo Francúzsku. Na čele rezortu diplomacie nahradí Aranchu Gonzalezovú Layaovú, ktorá sa v ostatnom čase dostala pod ostrú paľbu kritiky pre diplomatickú roztržku s Marokom.
Zmienený spor vypukol po tom, ako Španielsko prijalo v apríli Ibráhima Gálího, vodcu hnutia Front Polisario bojujúceho za nezávislosť Západnej Sahary od Maroka, aby mu poskytlo zdravotnú starostlivosť. Napätie medzi oboma krajinami sa ešte viac vystupňovalo v máji, keď tisícky migrantov prenikli z Maroka na územie španielskej enklávy Ceuta.
K ďalšej zmene vo vláde dochádza na poste ministra spravodlivosti, kde Juana Campa nahradí doterajšia predsedníčka Senátu Pilar Llopová.
AFP uvádza, že podpora španielskej vlády v ostatných mesiacoch klesá. Vládne strany si pohoršili v májových regionálnych voľbách a podľa následných prieskumov verejnej mienky by prípadné parlamentné voľby vyhrala Ľudová strana (PP) spoločne s krajne pravicovou stranou Vox. Preferencie vlády oslabilo aj jej júnové rozhodnutie omilostiť deviatich katalánskych separatistov, ktoré kritizovala opozičná krajná pravica.