5. Otázniky okolo bezpečnostných zložiek
Už mesiace sa skloňuje situácia v bezpečnostných zložkách štátu. Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že sa manipulujú vyšetrovania či nútia svedkov k výpovediam a nominantov Smeru označuje za politických väzňov. Viacero bývalých vplyvných predstaviteľov štátnych zložiek sa pritom priznáva k státisícovej korupcii. Len počas uplynulého týždňa jeden z kajúcnikov Ľudovít Makó povedal, že existoval systém ľudí, ktorí sa stretávali a ovplyvňovali vyšetrovania či korumpovali OČTK (orgány činné v trestnom konaní).
Fico mu vraj ešte minulý rok zadával úlohy, ktoré od neho žiadal splniť. Šéf Smeru to poprel. Polemiku tiež vyvolala utajená správa SIS, ktorá má hovoriť o všeobecných svedkoch, no verejnosť nepozná dôkazy o týchto tvrdeniach, ako aj schôdzka desiatky vysokých predstaviteľov štátu v SIS, kde sa malo o týchto skutočnostiach hovoriť. „To, čo dnes opozícia nazýva vojnou v polícii, je v skutočnosti očista. Táto očista má politickú podporu mojej vlády,“ oponuje Heger.
6. Vedúci Igor Matovič
Opozícia označuje Matoviča ako hlavného hýbateľa vlády aj po tom, čo sa dostal z kresla premiéra. Matovič má v rukách tvorbu rozpočtu a poskytovanie peňazí na priority jednotlivých ministrov. Do konfliktu sa tak dostal napríklad s Lengvarským, ktorému nechce uvoľniť peniaze na očkovaciu kampaň. Otázna je tiež tvorba rozpočtu na budúci rok, ktorá sa bude diať počas leta.
„Práve tu môže Matovič ukázať svoju moc. Ak napríklad bude Sulík protestovať proti niektorým jeho nápadom, Matovič mu nebude musieť poskytnúť dostatok prostriedkov na jeho ciele v rezorte,“ povedal politológ Mesežnikov s tým, že Matovič je stále šéfom najsilnejšej vládnej strany. Heger sa pokúša vystupovať ako zmierovateľ a postavil sa napríklad na stranu Lengvarského aj Kolíkovej v čase jej odvolávania. Práve ním šéfovia koaličných strán argumentujú, keď sa ich novinári pýtajú na ďalšie zachovanie vládnej zostavy. „Vláda Eduarda Hegera priniesla upokojenie vzťahov vnútri koalície. Som rád, že máme viac priestoru na pokojné vládnutie,“ uviedol Sulík.
7. Pripravované reformy
Vláda sa označuje za protikorupčnú s tým, že pripravujú reformy, ktoré majú rozhýbať aj slovenskú ekonomiku. Matovič sľuboval predstaviť daňovo-odvodovú reformu už pred dvomi mesiacmi, doteraz nie je jasné, čo v nej bude. Základom má byť príspevok na dieťa vo výške 200 eur, no má dôjsť aj k zvýšeniu niektorých daní, čo odmieta Sulíkova SaS. Ministerka spravodlivosti zároveň presadzuje reformu súdnictva a čoskoro má dôjsť k zmene súdnej mapy, ktorá by znamenala zlučovanie súdov. Proti tomu sa ohradili práve niektorí zástupcovia justície, ktorí to považujú za nedokonalé. Ako problematická sa tiež javí dôchodková reforma, ktorú má na stole Milan Krajniak. V nej má byť tzv. rodičovský bonus, ktorý však môže stáť miliardu eur, a proti tomu údajne stojí i sám premiér Heger.
Štyri veci, ktoré sa podarili
1. Zmena na ministerstve zdravotníctva
Na bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nedal Matovič dopustiť. Na miesto ministra však musel prísť Vladimír Lengvarský, ktorý je známy strohým vyjadrovaním, no vo vláde si ho pochvaľujú. Paradoxom je, že najmenej spokojný je Matovič, ktorý mu to dáva pocítiť a hovorí dokonca o tom, že na jeseň môže čeliť odvolaniu. V prieskume dôveryhodnosti členov vlády však Lengvarský predbehol všetkých ostatných kolegov. „Minister sa aktuálne tiež intenzívne venuje prelomovej reforme v zdravotníctve, o ktorú sa snažia viaceré vlády už vyše 15 rokov - reforme nemocníc,“ uviedli z rezortu.