Informovala o tom agentúra AFP.
Jazdecké sochy generálov Roberta E. Leeho a Thomasa "Stonewalla" Jacksona odstránili mestom poverení pracovníci za pomoci žeriavov a za nadšeného pokriku zhromaždeného davu. Bezprostredne neboli hlásené nijaké násilnosti.
Obe kontroverzne vnímané sochy sa v posledných rokoch stali dejiskom protestov vrátane zhromaždenia belošských rasistov roku 2017 sprevádzaného násilnosťami. Jeden z nich vrazil autom do davu protidemonštrantov, pričom usmrtil jednu ženu a zranil ďalších vyše 20 ľudí.
V Spojených štátoch už boli odstránené stovky konfederačných sôch a monumentov, čo je však vnímané veľmi kontroverzne. Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva.
"Odstránenie tejto sochy je malým krokom na ceste k tomu, aby sa Charlottesville, Virgínia a Amerika vyrovnali s hriechom, ktorým bola ochota ubližovať ľuďom tmavej pleti pre ekonomický zisk," uviedla afroamerická starostka Charlottesville Nikuyah Walkerová.
Odstraňovanie konfederačných symbolov sa v USA zintenzívnilo počas masových protestov proti rasizmu a policajnému násiliu, ktoré vyvolala vlaňajšia smrť Georgea Floyda. Tento Afroameričan zomrel počas májového zásahu belošského policajta v Minneapolise v štáte Minnesota.
Historici upozorňujú, že väčšina tzv. konfederačných sôch, ktoré sa stávajú predmetom kontroverzií, bola postavená až v období po skončení občianskej vojny, často až v prvej polovici 20. storočia, keď v južanských štátoch USA platili rasové segregačné zákony (1876-1965) diskriminujúce černošské obyvateľstvo.
Napríklad bronzové jazdecké sochy generálov Leeho a Jacksona stáli v parku v Charlotesville od 20. rokov 20. storočia.