V televíznom vystúpení vyzval stúpencov, aby sa postavili proti "provokáciám", ktoré podľa neho už nebudú tolerované, informovala agentúra Reuters.
Tisíce Kubáncov vyšli v nedeľu do ulíc miest od Havany na západe po Santiago de Cuba na východe krajiny počas zriedkavých protestov, ktoré patrili k najväčším na ostrove za posledné desaťročia. Účastníci vyjadrovali nespokojnosť s nedostatkom potravín a ďalších základných potrieb počas zhoršujúcej sa ekonomickej krízy, výpadkom prúdu i podľa ich slov nedbanlivosti vlády pri boji proti nárastu prípadov COVID-19.
Zábery vysielané naživo na sociálnych sieťach ukazovali tisíce pochodujúcich ľudí vo viacerých kubánskych mestách. Účastníci kričali heslá ako "Sloboda", "Preč s komunizmom", "Nebojíme sa" či "Vlasť a život", čo aktivisti používajú ako obrátenú podobu kubánskeho revolučného hesla "Vlasť alebo smrť", napísal americký denník Miami Herald.
Díaz-Canel v príhovore povedal, že mnohí demonštranti prišli protestovať úprimne, avšak podľa neho ich zmanipulovali Spojenými štátmi riadené kampane na sociálnych médiách i "žoldnieri" na samotnej Kube.
"Vyzývame všetkých revolucionárov v krajine, všetkých komunistov, aby vyšli do ulíc všade, kde prebiehajú snahy o tieto provokácie," vyhlásil Díaz-Canel, ktorý je tiež šéfom Komunistickej strany Kuby.
V Havane trval protest na promenáde Malecón za účasti mnohých mladých ľudí asi dve a pol hodiny. Pochodujúci narušili dopravu, pokým polícia nezasiahla a nerozohnala ich po tom, ako niekoľkí účastníci hodili na jej príslušníkov kamene, informovala agentúra AP. Úrady podľa nej počas popoludnia zastavili prístup na internet.
Demonštrácia sa konala aj v meste San Antonio de los Baňos neďaleko Havany, kde ľudia protestovali proti výpadkom elektriny a kam sa prezident prišiel prihovoriť k obyvateľom. Podľa AP vošiel do viacerých domov a odpovedal na otázky ľudí. Následne však Díaz-Canel hovoril o vyvolávaní problémov "kubánsko-americkou mafiou, ktorá veľmi dobre platí influencerom na sociálnych sieťach a youtuberom".
Jeho návšteva v tomto meste pripomína reakciu Fidela Castra na búrlivé protesty v Havane z roku 1994 známe ako Maleconazo. Podľa viacerých zdrojov vrátane nezávislého servera Cubanet sú terajšie nedeľné protesty najväčšie od vtedajších udalostí počas ťažkej hospodárskej krízy, ktorá nasledovala po rozpade Sovietskeho zväzu.