V pondelok to uviedol eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, píše agentúra AFP.
Malta minulý týždeň v piatok (9. júla) ako prvá krajina v Európskej únii oznámila, že zatvára svoje hranice pred nezaočkovanými cestujúcimi v nádeji, že tak zastaví rastúci počet nových infekcií koronavírusu.
Reynders v pondelňajšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter uviedol, že za covidpasy EÚ sú zodpovedné všetky členské štáty, čo by Malta mala rešpektovať.
Tieto covidpasy okrem očkovania umožňujú cestovanie aj osobám s čerstvým negatívnym PCR testom a osvedčením od lekára o prekonaní choroby.
Eurokomisár pripomenul, že na úrovni EÚ boli prijaté dve rozhodnutia: celoeurópske osvedčenie v súvislosti s COVID-19 a odporúčanie prijaté všetkými 27 členskými krajinami. Toto odporúčanie vychádza z myšlienky, že covidpasy postačia dovtedy, kým sa v niektorej členskej krajine nezhorší pandemická situácia. V takom prípade môže zafungovať takzvaný mechanizmus záchrannej brzdy a hostiteľská krajina môže vyžadovať od cestujúcich dodatočné testovanie či pobyt v karanténe.
"Aj preto budeme s Maltou rokovať o uznaní PCR testov," vysvetlil Reynders. Dodal, že kvôli nárastu infekcií variantom delta je prirodzené pokračovať v opatreniach v podobe testov a karantény, nie však vo forme zákazu cestovania.
Maltské rozhodnutie neakceptovať testy PCR v nedeľu skritizoval aj francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune, ktorý tento krok vníma ako porušenie dohodnutých a harmonizovaných európskych pravidiel.
Malta, ktorá má okolo 500.000 obyvateľov, sa môže pochváliť najvyššou zaočkovanosťou v EÚ, keď už 79 percent dospelej populácie dostalo obe dávky proticovidových vakcín.