Komáre
Naše telo po poštípaní komárom väčšinou nereaguje nijako búrlivo, len začervenaním a svrbením miesta vpichu.
Prvá pomoc:
Zvyčajne stačí potrieť poštípané miesto chladivým gélom alebo iným prípravkom s podobným účinkom. Môže ním byť napríklad:
Bežný alebo jablčný ocot - namočte chumáčik vaty do octu a priložte ho na pár minút na postihnuté miesto.
Pasta z ovsených vločiek - ovsené vločky majú vplyv na znižovanie svrbenia. Zmiešajte trocha ovsených vločiek s vodou a vytvorenú pastu aplikujte na svrbivé miesta.
Morská soľ - rozmiešajte 2 polievkové lyžice morskej soli vo vode a pomocou gázy alebo bavlnenej vaty nanášajte tekutinu na podráždenú pokožku.
Med - dokáže zabrániť infekciám vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam, naneste trocha medu na postihnuté miesto a nechajte ho tam chvíľu pôsobiť.
Esenciálne oleje – aj tie majú silné antiseptické účinky. Pre bodnutia hmyzom sa bežne používajú tea tree a levanduľový esenciálny olej. Aplikujte ich povrchovo na poštípané miesta.
Aloe vera - nanesenie aloe vera gélu na pokožku upokojí postihnuté miesto, zníži bolesť, zmierni svrbenie a taktiež napomáha liečivému procesu.
Citrónová alebo limetková šťava - kyslosť citrónov dokáže pri bodnutiach komárov poskytnúť rýchlu pomoc, a to hlavne pri zmierňovaní svrbenia. Aplikujte na postihnuté miesto dostatočné množstvo čerstvej citrónovej šťavy.
Banánová šupka - vnútro banánových šupiek dokáže v priebehu pár minút zmierniť nepríjemné svrbenie po poštípaní komármi, ale aj iným hmyzom.
Bylinky - na bodnutia komármi sa ukázali účinné aj nasledovné bylinky: skorocel, bazalka, kostihoj, echinacea, harmanček, mäta pieporná - aplikovať ich môžete ako riedené esenciálne oleje alebo ako odvary vo forme čaju.
Pozor:
V prípade bakteriálnej infekcie potrebujete antibiotické krémy alebo masti, ktoré vám predpíše odborný kožný lekár.