Politickou dohodou sa podarilo dosiahnuť zmeny v nariadení o Aarhuskom dohovore, ktoré umožnia väčšiu verejnú kontrolu krokov EÚ s vplyvom na životné prostredie. EK navrhla túto zmenu v októbri 2020 v nadväznosti na záväzky zakotvené v Európskej zelenej dohode. V praxi to má zlepšiť prístup občanov a environmentálnych mimovládnych organizácií k administratívnemu a súdnemu preskúmaniu sporných legislatívnych opatrení na úrovni EÚ.
Podľa eurokomisára pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijusa Sinkevičiusa zmena nariadenia o Aarhuskom dohovore posilní schopnosť európskej občianskej spoločnosti a širšej verejnosti vykonávať kontrolu nad rozhodnutiami, ktoré majú vplyv na životné prostredie. "Ide o dôležitý prvok systému bŕzd a protiváh z hľadiska právneho štátu v oblasti životného prostredia, ktorý má zabezpečiť, aby Európska zelená dohoda priniesla trvalé zmeny," uviedol Sinkevičius vo vyhlásení pre médiá.
Schváleným návrhom sa mení nariadenie, ktoré europarlament a Rada EÚ prijali v roku 2006, keď sa EÚ stala zmluvnou stranou Aarhuského dohovoru.
Cieľom Aarhuského dohovoru je zaručiť tri dôležité aspekty správy v oblasti životného prostredia: prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovacom procese a prístup k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia. Výbor pre plnenie záväzkov podľa Aarhuského dohovoru už v minulosti upozornil na určité problematické otázky týkajúce sa povinností EÚ, pokiaľ ide o prístup k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia. Zmena, ktorá bola v utorok prijatá, rieši práve tieto pripomienky.
O kontrolu právnych aktov s dopadom na životné prostredie budú môcť požiadať mimovládne environmentálne organizácie, ako aj jednotlivci, ktorých práva sú porušované. Taktiež aj občania konajúci spoločne vo verejnom záujme, ak túto žiadosť podporí aspoň 4000 ľudí z najmenej piatich členských štátov EÚ, pričom z každého musí pochádzať aspoň 250 signatárov.