Bezhotovostné platby sa v celej EÚ dostali do popredia od začiatku prvej vlny pandémie koronavírusu v marci 2020. Ľudia z obavy šírenia nákazy nechceli platiť hotovosťou, a tak využívali v obchodoch prevažne platbu kartou.
Novinky si rýchlo našli priaznivcov
Anna Jamborová, ČSOB
- Zo štatistík vidíme, že nové platobné spôsoby si rýchlo našli priaznivcov. Zaujímavosťou je vysoký podiel klientov, ktorí využívajú už len túto formu platenia. Čo znamená, že ak túto možnosť raz vyskúšali, následne ju uprednostňujú pred klasickou platbou kartou. K týmto zariadeniam a ich zabezpečeniu by mali klienti pristupovať rovnako obozretne, ako pristupujú k svojej hotovosti.
Zneužitie je takmer nemožné
Lukáš Kiac, mBank
- Klient totiž ešte pred samotným platením musí kartu v zariadení najskôr „zobudiť“ a zadať PIN kód, ktorý môže byť iný ako pri plastovej karte. Na vykonanie platby teda nestačí priložiť hodinky alebo iné zariadenie k platobnému terminálu alebo čítačke. V prípade straty platí to isté a aj na vykonanie veľmi nízkej platby je potrebné zadať PIN kód. Navyše, klienti mBank majú vo svojom internetbankingu možnosť jedným kliknutím odobrať kartu z takýchto zariadení a platbu tak nebude možné zrealizovať ani pri použití PIN kódu.
Prsteň netreba ani nabíjať
Michal Čarný, Mastercard
- Mastercard vidí v platobných prsteňoch zaujímavý potenciál, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Oproti telefónom, chytrým hodinkám a ostatným nositeľným zariadeniam sú platobné prstene výrazne lacnejšie a vďaka tomu sa môžu stať dostupnejšie širšiemu spektru používateľov. Nemenej podstatná je aj jednoduchosť používania - prsteň máte vždy poruke, a to doslova. Navyše je odolný proti vode, možno ho tak používať kdekoľvek a takmer za akýchkoľvek podmienok.
Majú samostatný spôsob autorizácie
Linda Valko Gáliková, 365.bank
- Platby takýmito zariadeniami sú prinajmenšom rovnako bezpečné ako samotná platba kartou. Ich výhodou je, že majú samostatný spôsob autorizácie platieb. Pri použití hodiniek je potrebné pred ich samotným priložením k POS terminálu zvoliť na displeji ikonku peňaženky a až následne je možné platbu zrealizovať. Raz za 24 hodín, resp. po zložení hodiniek z ruky je pritom nutné zadať aj 4-miestny číselný kód.
Pri zneužitívám peniazevrátime
Marta Cesnaková, Slovenská sporiteľna
- Bezkontaktné platby sú bezpečné. Všade, kde je to možné, musia prebehnúť online, teda sú posielané na schválenie do banky. Znamená to, že pokiaľ by bola daná karta z dôvodu straty či krádeže zablokovaná, bude každý pokus o platbu zamietnutý. Ak by do momentu nahlásenia blokácie karty prišlo k jej zneužitiu neoprávnenou osobou, banka klientovi peniaze vráti. Platby sú tiež chránené limitom pre tento typ transakcie, limit na zadanie platby bez PIN kódu je nastavený pre jednu platbu na 50 € alebo kumulatívne pre viacero platieb 150 €, následne je potrebné zadať PIN kód.