Na internete tak ľudia môžu sledovať aktuálnu vyťaženosť 230 obľúbených trás v lesoch a horách a plánovať si podľa farby panáčika výlety. Lenže po pár dňoch od zavedenia si chatári v našich veľhorách zúfajú a novinku vnímajú ako ranu nožom do chrbta, pretože dáta často nezodpovedajú realite. Aj preto sa pýtajú, na základe čoho kompetentné orgány generujú zverejnené údaje.
Podľa ministerstva životného prostredia majú Slovenské lesy každý mesiac o 2,5 milióna návštevníkov viac ako v období pred pandémiou, čo bol jeden z hlavných dôvodov, prečo začali pracovať na takejto pomôcke pre turistov a návštevníkov hôr.
„Portál nie je zameraný na obmedzenie návštevnosti. Aj v červeno zobrazenej lokalite turisti môžu v túre pokračovať, nebude im v tom brániť žiaden zamestnanec štátnej ochrany prírody. V súčasnosti kontrolujeme 230 lokalít a ich počet bude do budúcna pribúdať. Vyťaženosť určujú jednotliví zamestnanci štátnej ochrany prírody s prihliadnutím na všetky okolnosti a faktory, ktoré v území pôsobia. Tento projekt vnímame ako prelomový, ale zároveň ako prvý krok. Je to skôr filozofická zmena nastavenia rezortu životného prostredia,“ informoval riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska.
V súčasnosti sú monitorované napríklad aj obľúbené lokality, ako sú Malá Studená dolina vo Vysokých Tatrách, Demänovská dolina v Nízkych Tatrách, Prielom Dunajca v Pieninách či Stužica v Novej Sedlici v Poloninách. Mapa turistického semafora obsahuje hranicu národných parkov a chránených území a turistické chodníky so samostatným farebným značením.