Farby nekorešpondujú s realitou
Na mape tak návštevník nájde potrebné informácie o vyťaženosti danej turistickej lokality. V prípade zvýšenej návštevnosti bude daná lokalita svietiť červenou farbou, na základe čoho si návštevník bude môcť vybrať inú, menej vyťaženú lokalitu v okolí, svietiacu napríklad zelenou farbou.
Problémom však podľa mnohých chatárov je, že zverejnené dáta nekorešpondujú s realitou. Na webe na chodníkoch neraz svieti červený panáčik, indikujúci veľa turistov, lenže správcovia chát evidujú neraz takmer vyľudnené okolie. „Predvčerom bolo na chate maximálne 15 ľudí a boli sme vysvietení načerveno,“ prezradil chatár zo Zbojníckej chaty Miky Knižka a ďalší kolegovia s ním len súhlasia.
Nezvyčajné metódy
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko priznal, že turistov v Tatrách zratúvajú ich ľudia: „Každý deň 15 strážcov vyjde ráno na svoj strážny úsek a monitoruje od ôsmej do deviatej hodiny svoju dolinu a potom nahlási výsledok sčítania turistov.“ K metodike sa vyjadril aj špecialista na monitorovaciu techniku Viktor z Popradu.
„Exituje mnoho dostupných technológií na sčítanie ľudí v priestore. Najjednoduchšie je to cez signál mobilov, vytvorí sa teplotná mapa, kde červená znamená veľa ľudí a zelená až svetlomodrá málo,“ povedal. Dokonca ani zástupcov Oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) nikto s týmto projektom neoslovil. „Škoda, že sa to dozvedáme neskoro, radi by sme pomohli,“ konštatovala za OOCR Liptov Katarína Šarafínová.