Koľkých sa to týka?
Za minimálnu mzdu pracuje nízke percento zamestnaných, len niečo okolo štyroch percent z 2,5 milióna pracujúcich, to znamená 90- až 100-tisíc Slovákov.
Čo na to zamestnávatelia
Miriam Filová, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR
- Našim spoločným cieľom by malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere a udržanie životaschopnosti firiem. V predchádzajúcich rokoch minimálna mzda rástla skokovo a neúmerne rýchlo aj v porovnaní s okolitými štátmi. Podporujeme otvorenie diskusie o zvýšení čistej mzdy pri nezvyšovaní, respektíve znížení nákladov ceny práce pre zamestnávateľov napríklad zavedením odpočitateľnej odvodovej položky, alebo znížením odvodov zamestnancov.
Dve tretiny občanov čaká v dôchodku chudoba
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
- Zvyšovanie minimálnej mzdy, a to na úroveň 60 % priemernej mzdy, je jedným zo základných nástrojov, ako môže štát aktívne bojovať s chudobou. S pracujúcou chudobou, teda ľudmi, ktorí zarábajú v čistom na hranici chudoby, čo je cca 90-tisíc zamestnaných Slovákov. Do budúcnosti každý Slovák, ktory dnes zarába do 900 eur mesačne, bude v dôchodku konfrontovaný s dôchodkom na a pod hranicou chudoby, čo je až 65 %, teda skoro 2/3 pracujúcich žien a 44 % pracujúcich mužov. V priemere môžeme teda povedať, že pokiaľ vláda nebude dostatočne razantne zvyšovať minimálnu mzdu až na úroveň 60 % priemernej mzdy, ponechá každého druhého Slováka v dôchodku v pasci chudoby v podobe nízkeho starobného dôchodku.