Ústavný súd mnohých zaskočil
Čo sa týka samotného rozhodnutia Ústavného súdu, štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus priznáva, že aj jeho samého mierne zaskočilo. „Rozhodnutie Ústavného súdu SR, samozrejme, rešpektujem, hoci mu zatiaľ nie celkom rozumiem. Budem si ešte musieť celý nález ÚS SR aj s vysvetlením podrobnejšie preštudovať,“ uvádza Klus. „Mrzí ma, že rozhodnutie ÚS SR vnáša do už aj tak zložitej pandemickej situácie ďalšiu neistotu pre občanov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v zahraničí,“ dodáva.
Ako to bude vyzerať od pondelka
- Zaočkovaní dvoma dávkami dvojdávkovej alebo jednodávkovou vakcínou (a prejdú dva týždne po očkovaní) nebudú musieť nastúpiť do karantény ani podstúpiť PCR test. Budú sa môcť okamžite po návrate zo zahraničia voľne pohybovať, a to bez ohľadu na to, z akej krajiny prišli.
- Výnimka je pri prílete na slovenské letiská z čiernych krajín - v tom prípade treba okrem eHranice vyplniť aj formulár na stránke mindop.sk/covid a mať so sebou PCR test nie starší ako 72 hodín
- Nezaočkovaní, okrem tých, na ktorých sa vzťahujú výnimky, budú musieť po návrate zo zahraničia nastúpiť do 14-dňovej karantény. Tú môžu ukončiť najskôr v jej piaty deň, a to v prípade, že absolvujú PCR test a jeho výsledok bude negatívny.
- Na zaočkovaných len prvou dávkou dvojdávkovej vakcíny sa bude po novom hľadieť rovnako ako na nezaočkovaných
- Pre ľudí, ktorí sa zaočkovali do 8. júla (vrátane) prvou dávkou však bude platiť najskôr dvojtýždňové prechodné obdobie (do 2. augusta), počas ktorého si môžu spraviť PCR test nie v piaty, ale už v prvý deň po návrate zo zahraničia. V prípade, ak jeho výsledok bude negatívny, sú okamžite „voľní“
- Ľudia, ktorí sa prvou dávkou zaočkovali po 9. júli (vrátane), tak sa prechodné obdobie nebude vzťahovať a budú braní ako neočkovaní pri príchode zo zahraničia hneď od pondelka 19. júla
Nič nebráni vláde vydávať nové predpisy
Eduard Barányi, ústavný právnik
- V prvom rade ide zatiaľ len o pozastavenie účinnosti, nie o vyslovenie protiústavnosti daného predpisu. Až po prebehnutí riadneho konania sa ukáže, či tieto ustanovenia skutočne boli alebo neboli protiústavné. Momentálne sa mi zdá byť korektným postupom upustiť od týchto opatrení, ale to, samozrejme, nie je v mojich rukách. Je možné, samozrejme, vydať novú právnu úpravu a túto zrušiť, hoci potom tu opäť môže byť otázka ústavnosti takejto novej právnej úpravy. V každom prípade, pozastavenie účinnosti tohto právneho predpisu neznemožňuje vláde ani Úradu verejného zdravotníctva SR vydávať ďalšie právne predpisy.