Prišlo to v noci, keď ľudia spali. Obloha sa doslova roztrhla a za pár hodín napršalo toľko, čo obyčajne za dva mesiace. Voda sa liala z kopcov a hladina riek v údoliach stúpala do výšok, aké si nikto nepamätá. Napríklad rieka Kyll, ktorá je prítokom Mosely, dosiahla výšku 7,8 metra. Jej doterajšie maximum z roku 1995 pritom bolo o rovné tri metre nižšie – 4,8 metra.
Aj počet obetí v západnej Európe je najvyšší od roku 1995. V Nemecku a Belgicku ich zatiaľ zaznamenali 126. Žiaľ, tento počet ešte porastie. V najviac zasiahnutej nemeckej oblasti Ahrweiler je nezvestných 1 300 ľudí. Mnohým z nich sa len nedá dovolať, pretože nefungujú mobilné siete. No budú medzi nimi aj takí, ktorí uviazli v zničených domoch a už sa im nedá pomôcť.
Vrtuľníky robia, čo môžu a evakuujú ľudí z miest, ktoré odrezala voda. K všetkým, ktorí by potrebovali pomoc, sa však zatiaľ nevedia dostať. V akcii je 15 000 policajtov, vojakov a záchranárov, no skaza je príliš rozsiahla. Na rozsiahlych územiach sú zničené domy, cesty, trate i mosty. V Blesseme sa zosunul svah a devastáciu komplikujú aj úniky plynu z prerušených potrubí.
Katastrofa zasiahla aj Belgicko
Povodeň okrem Nemecka zasiahla aj Švajčiarsko, Luxembursko a Holandsko, ktoré však zatiaľ, našťastie, nehlásia obete. V Belgicku však zahynulo najmenej 23 ľudí. Tam sa vyliala najmä rieka Mása, ktorá je prítokom Rýna. Zaplavila 200-tisícové mesto Liége, ktoré je tretím najväčším v Belgicku. Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa evakuovali. Ak tak nemohli urobiť, mali sa aspoň presunúť na najvyššie poschodia. Požiadali ich tiež, aby si pomáhali navzájom. Pomoc zvonku sa tam teraz nevie dostať.