V 13 nemeckých spolkových krajinách sa až teraz začali prázdniny a na diaľniciach vypuklo skutočné peklo. Poradíme vám, ako sa zápcham na rozpálených cestách čo najviac vyhnúť.
Do Chorvátska cestovalo vlani 337-tisíc Slovákov, väčšina z nich vlastným autom. Rovnakým spôsobom a aspoň sčasti aj po rovnakých trasách sa však na Jadran presúva aj 1,9 milióna Nemcov, milión Talianov, 900-tisíc Rakúšanov, 650-tisíc Čechov a pol milióna Poliakov. Kritickí sú najmä Nemci. Tí majú v rôznych spolkových štátoch prázdniny v rôznych termínoch, takže sú na cestách skoro stále. Napríklad v najväčšej spolkovej krajine Bavorsko sa prázdniny začnú až 1. augusta. Vtedy sa zároveň v iných štátoch prázdniny končia, a tak bude okrem Bavorov na cestách aj veľa Nemcov cestujúcich opačným smerom.
Najviac zapchaté budú v týchto dňoch cesty, ktoré vedú cez Rakúsko na juh do Talianska, ale aj do Chorvátska. Čo robiť, aby ste sa vyhli zápcham? V prvom rade by ste nemali cestovať cez víkend. Nemecký automotoklub ADAC varuje, že najviac kritický je piatok popoludní a najmä sobota. Vtedy sa totiž striedajú turnusy na ceste k moru a od mora. Najväčšie zápchy bývajú práve v sobotu medzi 9. a 15. hodinou. Ak chcete mať relatívne voľnú cestu, mali by ste vyraziť na juh v utorok alebo v stredu. Vtedy cestuje najmenej ľudí. Slováci trávia v Chorvátsku priemerne 6,8 dňa. Je preto veľmi pravdepodobné, že rovnaké podmienky na ceste tam budete mať aj o týždeň pri návrate naspäť. Aj preto je výber toho správneho termínu na cestu dôležitý.
Čo robiť v zápche
- Ak už skončíte v kolóne, nastavte si sedadlo a vetranie tak, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie.
- Nejazdite na doraz a dbajte o to, aby ste v aute vždy mali aspoň štvrť nádrže paliva. Pri státí v zápche nenatankujete!
- Majte so sebou mapu, aby ste v prípade potreby vedeli nájsť inú trasu.
- Pre všetkých v aute majte dosť jedla a najmä vody.
- Predbiehanie cez odstavný pruh neskúšajte, všade sa prísne trestá!
- Keď sa kolóna rozbehne, nenaháňajte stratený čas.
- Pravidelnú prestávku si urobte, aj keď ste stáli hodinu v zápche. Natiahnutie sa a oddych sú pri dlhých cestách potrebné.
Výško pokút v € v jednotlivých krajinách
(pre zväčšenie kliknite)
Chorvátsko
Rozloha: 56 594 km2
Počet obyvateľov: 4,3 mil.
Hlavné mesto: Záhreb
28. člen
1. júla tohto roku sa Chorvátsko stalo najmladším členským štátom Európskej únie. Znamená to, že Slovákom sa zjednodušil vstup do krajiny a zlacnelo telefonovanie. Kontroly na hraniciach však ostávajú, Chorváti nie sú v Schengene.
Doklady
Už predtým stačil Slovákom na vstup do Chorvátska občiansky preukaz. To sa však týka len dospelých. Deti musia mať bez ohľadu na vek vlastný pas, nemôže byť zapísané v pase rodičov, ako to bolo možné v minulosti.
1 778 km
Chorvátsko má 1778 km pobrežia. Ak by sa vám to málilo, má 1185 ostrovov, ktoré ponúkajú ďalších 4012 km pobrežia.
Modrá vlajka
Až 102 chorvátskych pláží má medzinárodné označenie modrou vlajkou, čo znamená, že spĺňajú najprísnejšie kritériá týkajúce sa životného prostredia, kvality vody, bezpečnosti a služieb.
Naši policajti
V lete v krajine už niekoľko rokov pôsobia policajti zo Slovenska
Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo +385 99 7201 001
Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo +385 99 7201 002