Na základe posledných spravodajských správ vysokí predstavitelia americkej administratívy považujú domnienku, že koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wu-chane, za rovnako pravdepodobnú, ako hypotézu prenosu nákazy zo zvieraťa na človeka, uviedla stanica CNN. Americký prezident Joe Biden si vyžiadal od rozviedok na konci mája doplňujúcu správu o začiatku pandémie. Dostať by ju mal do 90 dní.
Podľa CNN je medzi demokratmi badateľná zmena postoja. Ešte pred rokom domnienky, že koronavírus unikol nedopatrením z laboratória vo Wu-chane, verejne bagatelizovali.
Od konca mája, kedy Biden zažiadal spravodajské služby o doplňujúcu správu, sa ale zmenilo veľmi málo. Komunita rozviedok je stále rozdelená medzi zástancami tézy o úniku z laboratória a podporovateľov domnienky, že pandémia začala medzidruhovým prenosom zo zvieraťa na človeka. Rozviedky doteraz získali príliš málo poznatkov pre to, aby mohlo prevážiť jedno z tvrdení.
Väčšina vedcov sa domnieva, že koronavírus sa vyvinul u netopierov, ale ako sa preniesol na človeka, či to bolo prostredníctvom nejakého ďalšieho zvieraťa, alebo nejakým iným spôsobom, zatiaľ nie je jasné.
Americká administratíva pomocou diplomatických kanálov tlačí na Čínu, aby umožnila medzinárodnej vyšetrovacej komisii prístup ku všetkým údajom, ktorými disponuje. Bezpečnostný poradca Bieleho domu Jake Sullivan uviedol, že Číne hrozí medzinárodna izolácia, ak neposkytne potrebné dôkazy. Podľa zdrojov CNN Sullivan a ďalší vysokí predstavitelia administratívy považujú tézu o laboratórnom pôvode koronavírusu za rovnako vierohodnú ako tú o prírodnom pôvode.
Čína ale odmieta, že by s medzinárodným spoločenstvom nespolupracovala. Poukazuje pri tom na misiu pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá krajinu navštívila na začiatku roka. Misia však uviedla, že pôvod epidémie sa jej nepodarilo nájsť okrem iného kvôli tomu, že nemala prístup ku všetkým potrebným dátam. Peking tiež tvrdí, že Washington sa snaží otázku pôvodu epidémie politizovať.
K transparentnosti vyzval Čínu tento týždeň aj šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa neho bolo predčasné vylúčiť možnú spojitosť medzi pandémiou covidu-19 a únikom vírusu z laboratória.