Nikto z návštevníkov, ktorí na kúpalisko chodili, ani len netušili, že tu nie je všetko s kostolným poriadkom. Pred verejnosťou mala byť podľa najnovších zistení zatajovaná zvýšená prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode z geotermálneho vrtu. Podľa ministerstva životného prostredia hodnota daných prvkov výrazne prekračuje zdravotné limity.
„Majitelia vrtu aj prevádzkovatelia kúpaliska zanedbali viaceré zákonné povinnosti, čím si neoprávnene zvyšovali zisky,“ uvádza rezort. Už pred niekoľkými mesiacmi sa zistilo, že v Podhájskej mali čerpať vodu z geotermálneho vrtu bez platného oprávnenia. Inšpekcia preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa firma odvolala.
„Vzápätí sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí o oprávnení čerpať vodu z geotermálneho prameňa bolo pozmenené a jeho platnosť vypršala ešte v minulom storočí, konkrétne v roku 1994. To znamená, že kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo dlhé roky znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava nelegálne,“ pripomína envirorezort. Znalecké dokazovanie podľa ministerstva ukázalo, že v dôsledku vypúšťania odpadových vôd z kúpaliska Podhájska došlo k umŕtveniu rieky a výrazným škodám na životnom prostredí.
Miestni nesúhlasia
Miestnych obyvateľov odstavenie od vrtov pripravilo o živobytie. Na sobotnom proteste vystúpilo viacero z nich, ktorí sa proti výsledkom rezortu tvrdo ohradilo. „Vyšlo najavo, že táto voda je rádioaktívna. Nepoznám človeka, ktorý by z tejto vody ochorel, alebo sa nejak poškodil. Ja som tu tiež postavil taký malý penzión, ktorý už síce neprevádzkujem, ale stretol som sa s osudmi tísicok ľudí. Nič nebolo krajšie, ako vidieť po týždni dieťa, ktoré prišlo sem, malo rôzne fľaky na tele a odchádzalo čisté,“ povedal jeden z účastníkov protestu, ktorí sa zhodujú, že pre stratu pracovných miest v tomto mikroregióne tu už malo byť zasadnutie vlády.
Čo na to prevádzkovateľ?
Nový Čas sa k vzniknutej situácii ohľadom rádioktívnej vody rozhodol osloviť aj prevádzkovateľa kúpaliska, ktorým je obec. „Dali sme si urobiť rozbor rádioaktivity súkromnej firme, ešte nemáme výsledky, tak sa nevieme k tomu vyjadriť. Ak tu rádioaktivita je, tak musí byť odkedy je vrt funkčný, od roku 1973. Nevieme či je to škodlivé, alebo nie, k tomu sa nevieme v tejto chvíli vyjadriť, to musia posúdiť odborníci,„
Na Podhájsku som chodila už ako dieťa a som zdravá a nič mi nie je, zaujímavé je to, že až teraz údajne zistili rádioaktívnu vodu a za 50 rokov si to nikto nevšimol. Celé je to fraška, niekto chce kúpiť kúpalisko za tzv. 1 korunu, sľúbi, že to dá do poriadku a potom bude na tom ryžovať,“ napísala na sociálnu sieť Daniela.