Vyplýva to z rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý sa zaoberal odpočúvaniami Vargu z rokov 2005 a 2006 v rámci akcie Gorila. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.
Varga sa v prípade predmetných príkazov sťažoval nielen na odpočúvanie, ale aj vytvorenie a držbu rôznych materiálov na základe tohto odpočúvania. Tiež na nedostatok záruk proti zneužitiu, na údajný únik informácií a na neexistenciu účinného prostriedku nápravy.
Príkazy na odpočúvanie odobril bratislavský krajský súd. Ústavný súd SR neskôr tieto príkazy zrušil, ale sťažovateľovi podľa ESĽP nepriznal primerané finančné zadosťučinenie. „Pri realizácii predmetných troch príkazov mala SIS v skutočnosti diskrečnú právomoc, ktorá nebola sprevádzaná opatreniami na ochranu pred svojvoľným zasahovaním,“ sprostredkoval Bubla z rozhodnutia súdu.
ESĽP zároveň vyhlásil námietky sťažovateľa týkajúce sa vydania príkazov na odpočúvanie za neprijateľné a preto neboli predmetom ďalšieho posudzovania. „Pokiaľ ide o sťažovateľom namietaný údajný únik informácií, ESĽP akceptoval argumenty vlády a konštatoval, že tvrdenie o úniku informácií zo SIS nebolo preukázané. Túto časť sťažnosti preto zamietol ako zjavne nepodloženú,“ podotkol Bubla.
Vargovi súd priznal z titulu nemajetkovej ujmy sumu 9750 eur a 5561,75 eura ako náhradu nákladov a výdavkov.