Informovala o tom v utorok rakúska verejnoprávna stanica ORF. Testovanie robotov prebieha do štvrtka v oblasti Seetalských Álp. Organizuje ho armádny Úrad pre zbrojnú a obrannú technológiu spolu s vývojármi softvéru z univerzity v Grazi. Šéf úradu Michael Janisch uviedol, že v súčasnosti sú už etablované vozidlá na diaľkové ovládanie a to, čo skúšajú v Seetalských Alpách, ide ešte "o krok ďalej".
Ide o testovanie automatizovaných vojenských systémov — robotov — vo veľkosti menšieho vozidla, ktoré si v ťažko dostupných nepriechodných oblastiach musia poradiť bez satelitov, pripomína ORF.
"To znamená, že systémy si musia vedieť samy vytvárať mapy a na týchto mapách, ktoré si samy vytvoria, sa musia aj nájsť a musí to byť aj geograficky správne. Znie to veľmi triviálne, uskutočniť to však technicky je enormná úloha," spresnil Janisch.
Vysoko automatizované roboty, ktoré sú ovládané prostredníctvom umelej inteligencie, by o niekoľko rokov mohli byť využité na vojenské i civilné ciele, napríklad na prepravu zranených po vážnych nehodách. "Možno si však veľmi dobre predstaviť scenár, keď tam jednoducho nemôžem poslať človeka, napríklad v dôsledku vysokého žiarenia po nehode v jadrovej elektrárni. Môžem tam poslať stroj – do istej miery," dodal Janisch.
Gerald Steinbauer z Inštitútu pre softvérovú technológiu na Technickej univerzite v Grazi vymenoval ďalšie možnosti, kde by mohli byť automatizované roboty nasadené: "Transport pomôcok alebo osôb pre horskú záchrannú službu; pri lesných požiaroch je to napríklad personálne veľmi náročné – tu by sa dalo prepravovať vybavenie či voda". Takéto roboty by však mohli kosiť aj stredové pásy na diaľniciach či kontrolovať stav lavínových a prívalových bariér, uzatvára ORF.