Uvažovali o riadenom odpale?
Na mieste panoval ešte aj v čase obeda čulý ruch, no doprava sa pomaly vracala do normálu, keďže vodiči využívali alternatívne trasy. Veľké problémy však mala MHD. „Pre nález leteckej bomby boli paralyzované autobusové a trolejbusové linky v centre,“ povedal hovorca Dopravného podniku Bratislava Martin Chlebovec. Pyrotechnik napokon vyhodnotil situáciu a možné riziká a rozhodol sa pre prevoz, i keď v hre bolo odpálenie na mieste.
„Pyrotechnik ešte okolo obeda zisťoval, či je možné bombu previezť alebo bude zneškodnená na mieste,“ doplnil developer. „Krátko pred 14.00 hod. došlo k rozhodnutiu polície k prevozu nevybuchnutej leteckej bomby,“ uzavrel Szeiff s tým, že museli precízne naplánovať trasu, kadiaľ bombu prevezú. Napokon zvolil tranport cez most Apollo na Rusovce.
Nálety na Apolku
16. 7. 1944 - Spolu 156 amerických bombardérov B-24 Liberator priletelo zo základní v Taliansku a v štyroch vlnách zhodilo 369 ton bômb.
20. 9. 1944 - S cieľom doraziť rafinériu priletelo 56 bombardérov B-24 Liberator a zhodilo na ňu 136 ton bômb.
marec 1945 - V rámci príprav na útok na Bratislavu podnikali od februára 1945 nálety aj sovietske bombardéry. Cieľom bola najmä železničná stanica, ale v marci bola bombardovaná aj už nefungujúca Apollka. Sovietske letectvo použilo bombardéry B-25 Mitchell z amerických dodávok. Nájdená bomba tak môže pochádzať z hociktorého z týchto troch náletov.
Bomba AN-M57
- hmotnosť: 113 kg
- priemer: 26 cm
- celková dĺžka: 132 cm
- hmotnosť výbušniny: 56 kg
- smrtiaci okruh: 100 m
- typ výbušniny: amatol